Çiçekpınar Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çiçekpınar Köyü Merkez Bilgileri - Çiçekpınar Köyü Hakkında -Çiçekpınar Köyü Tanıtımı - Çiçekpınar Köyü Resimleri


lçe: MERKEZ - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: MEHMET ADAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Balıkesir
Bilgiler
Alan x km²
Nüfus 1170 (2000)
Rakım x metre
Koordinatlar
Posta Kodu 10000
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Merkez
Web Sitesi

Çiçekpınar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Köy Manavlar tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devleti döneminde köyün adı Nergiz'dir. Cumhuriyetle köyün adı Çiçekpınar olmuştur.

Kültür

Çicekpınar Köyü Balıkesir'e 13 km uzaklıkta olup Paşaköy, Orhaniye, Büyük Bostancı ve Pamukçu ile komşusudur. Köye ulaşım hem Bigadiç yolu üzerinden hem de İzmir yolu üzerinden yapılmaktadır. Her iki yolda asfalttır. Özel günler ve bayramlar kutlanmaktadır. Köyün kendine has özel yemeği olmamakla birlikte yoğurtlu sarımsaklı bamya kızartması ve tiriti meşhurdur. Köy halkının konuştuğu dil Öz Türkçeye yakındır.

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Köy İkizce Tepeler Barajına komşu olmasına rağmen sulama kanallarından faydalanamayan tek komşu köydür. Aslında arazisi son derece geniş ve tarıma elverişlidir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1400
2000 1170
1997 1077

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli geçim kaynakları arasında bamya üretimi yeralmaktadır. Ayrıca kavun üretimide yapılmaktadır. Köy meralarının uygun olması nedeniyle Küçükbaş havancılık ön plandadır. Köyde 2007 yılından başlanmak üzere meyve yetiştiriciliğine de başlanmıştır.Ayrıca köyde 2009 yılında tarımsal kalkınma kooperatifi kurulmuştur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 MEHMET ADAR
2004 Hüseyin Coşkun
1999 Kemal Ataç
1994 Hüseyin Coşkun
1989 Hüseyin Coşkun
1984 Hüdayi Aydın

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve faaldir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi bazı yerleşim alanlarında vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı var ve faaldir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Nergiz Spor Kulübü Balıkesir 2 amatör kümede mücadele etmektedir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz