Cicikler Köyü Çan Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1

Cicikler Köyü Çan Çanakkale konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Çan Cicikler Köyü - Cicikler Köyü Hakkında - Cicikler Köyü Tanıtımı - Cicikler Köyü ResimleriCicikler, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: ŞABAN KARADAYI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (286) 447 9333

Cep Telefonu:
0 (538) 812 8543

Tarihi

Köylülerin verdiği bilgiye göre Ayvacık tarafından gelen Yörüklerden bazı kişiler köyü kurdukları yere gelerek hayvanlarını otlatırlarmış. Bu arada yöreye gelen Cicik ve Bilal ismindeki şahıslar çevreyi hayvancılığa uygun olarak yerleşmişler. Cicik olan şimdiki köyün olduğu yere gelerek yerleşmiş ve bundan sonra bu yerleşim yeri ‘’ Cicikler’’ diye anılmış. Cicikler Köyü, geçen yüzyılda Ayvacık’tan sonra Bayramiç’in Muratlar ve ayrıca Çan’ın Kızılelma Köyünden ve asıl oluşumu bilallar dan gelenlerdir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Cicikler sapağı çok defa Taraftarda oyunlara konu olmuştur. İhale ya da kingde eli kötü gelene söylenen şey Hacı İnersin Cicikler sapağında olur.

Coğrafya

Çanakkale iline 90 km, Çan ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 100
1997 99

Ekonomi

Köyün ekonomisi tütün ve haşhaşa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz