Çift cinsiyetli keçi doğdu!..

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çift cinsiyetli keçi doğdu!..

Uşak'ta çift cinsiyetli keçi yavrusu (oğlak) dünyaya geldi. İdrar sorunu yaşayan oğlağın testisleri ameliyatla alınarak, idrar yolu açıldı.
Uşak merkeze bağlı Ovademirler köyünde dünyaya gelen çift cinsiyetli keçi yavrusunun sahibi Mehmet Okçu, gazetecilere, maltız ve zana keçi ırklarının birleşiminden dünyaya gelen çift cinsiyetli yavrunun veteriner hekim tarafından ameliyat edildiğini söyledi.

Oğlağın doğduktan sonra idrar sorunu yaşadığını belirten Okçu, "Veteriner, keçinin çift cinsiyetli olduğunu söyledi ve testislerini ameliyatla alarak idrar yolunu açtı. Şimdi sağlık durumu iyi. Bir süre besledikten sonra oğlağı keseceğiz" dedi.

Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan Okçu, ilk kez çift cinsiyetli bir keçiyle karşılaştığını ifade etti.

Uşak Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Aydın da çift cinsiyetli doğumların nadir olarak meydana geldiğini, insanlarda da görülen bu tür vakaların çeşitli tedavi yöntemlerinin olduğunu bildirdi.

Bu durumlarda hayvanların hayatta kalabilmesi için cerrahi müdahale gerektiğini kaydeden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok sayıda hayvan türünde bu tür vakalara rastlanır. Hayvan hangi seksüel gelişime yatkın ise o yönde müdahale yapılır. Ancak ilerleyen zamanlarda üreme faaliyetlerinde sıkıntı yaşanır. Bu olayda da veteriner hekim arkadaşımız oğlağın testislerini alarak idrar yolunu açmış. Doğru bir tedavi uygulamış."