Çiftepınar Köyü Hakkında Bilgi Pazaryolu Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Pasaryolu Çiftepınar Köyü - Çiftepınar Köyü Hakkında - Çiftepınar Köyü Tanıtımı - Çiftepınar Köyü Resimleri - Badirgens Köyü
İlçe: PAZARYOLU

İl: ERZURUM

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 154

İle Uzaklığı: 144 km

İlçeye Uzaklığı: 22 km

Rakım: 1675 m


Tarihi

Köyün eski adi Badirgens'tir.Koy eski bir turk koyu ollup ermeni yurttaslarda yasamakta imis.Turklerin koyu olan Elmali koyu koyden iki kilometre yukaridadir.Daha sonra Elmali koyu bosalmis badirgens koyune tasinmistir.daha sonraki ismi; koyun meydan dedikleri mezrada bulunan iki pinardan gelmektedir.hala koyun icme suyu bu ciftepinardan karsilanir.

Kültür

Köyün gelenekleri Erzurum'dan fazla bi farki yoktur.kadinlar ehram ve çar denilen ortu kullanir.erkekler genelde gurbetci oldugundan koy islerine kadinlar bakar.kadinlar isler icin imece yaparlar.

Dugunleri senlikli gecer.bi gun onceden erkekler ayri,kadinlar ayri evlerde eglenirler.erkekler kendi arasinda sabaha kadar yoresel oyunlar yaparlar.kadinlar ise kina gecesi yaparlar.dugunler koy harmanlarinda yapilir.genellikle bar oynanir davul zurna esliginde halay cekilir.

Koyun genc odasi mevcuttur.koyde saz calabilen birkac kisi bulunur.

yemekleri;soyulmus bugday(gendime)ve etle yapilan herise.ayranli corba,kesme corbasi,evelek kurutularak yapilan kara pancar.taze fasulsenin kurutulmus sekli kuru lobiya gibi yoresel yemekleri vardir.

Coğrafya

Erzurum iline 144 km, Pazaryolu ilçesine 22 km uzaklıktadır.Daglik bir bolgedir,ekilebilir arazisi sinirlidir.

Meyva uretimi cesitli olup su sorunu olmazsa yuksektir.Elma,armut,erik,kayisi,dut,visne gülana gabağ vs yetistirilir.kurufasulye,patates,lahana gibi sebzeler yetistirilir

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yine Erzurum'a gore daha hafifi gecer.kislari kar yagisli gecer.bahari yagmurlu yazi kuraktir.

Koy kisin bembeyaz,baharin yemyesil,yazin ise sapsari olur.her mevsim gorulmeye deger.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır halen aktif durumdadır . Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.