Çiftetaş Köyü Demirözü Bayburt

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayburt İli Köyleri - Çiftetaş Köyü Demirözü - Çiftetaş Köyü Hakkında - Çiftetaş Köyü Tanıtımı - Çiftetaş Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 223 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 69550
Alan Kodu 0458
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bayburt
İlçe Demirözü
Çiftetaş, Bayburt ilinin Demirözü ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Köyün eski adı HARDIŞI dır.Yeni ismi ÇİFTETAŞ tır.Bu ismi Selçuklulardan kalma İki mezar taşından almıştır.Daha sonra bu iki taş yerlerinden çıkarılarak Demirözü Belediye binasının önünde sergilenmiştir.Ayrıca köyde 'GUGULUÇ TEPESİ'diye tabir edilen bir tepe vardır.Buranında eski bir mezar olduğu sanılmaktadır.Bu yer kaçak olarak kazılmıştır.Mezar tahrip edilmiştir. Köyün eskiden RUM köyü olduğu söylenir.^^KİLİSE BAYIRI^^ diye tabir edilen yerde büyük bir kilisenin olduğu ve şu anda kalıntilarının bulunduğu görülür.Ayrıca 1992-1994 Yılları arasında İKİZ TEPELER diye tabir edilen yerde kazı çalışmaları yapılmış ve çıkan eserler Erzurum da ki müzede segilenmiştir. Buluntular ilk çağlara ait çanak çömlekve kesici aletlerdir.

Kültür
Köyümüz İslam ve Türk kültürü etkisi altında kalmıştır. Büyüklerin ve Ata olarak baba erkil bir anlayış hakimdir.


Coğrafya
Bayburt iline 27 km, Demirözü ilçesine 3 km uzaklıktadır.Arazisi ekilebilir düzlük lerden oluşur.Genelde arpa,buğday,yonca,fig,ve şekerpancarı ekilir.Büyük ve küçükbaş hayvancılık ta yaygındır.Köyün il ve ilçe ile ulaşın sorunu yoktur.Yollar asfalt tır.

İklim
Köyün iklimi:Karadeniz bölgesin de olmasına rağmen köyde karasal iklimin etkileri görülür. Yazlar sıcak ve kurak kışlar soğuk ve kar yağışlı.Bitki örtüsü bakımından fakirdir.Ağaç hiç yok denecek kadar azdır.Ancak köylülerin kendi imkânlarıyla ektiği küçük koruluklar mevcuttur.Genelde söğüt ve kavak ekilidir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 157
2000 223
1997 223

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Büyük ve küçükbaş hayvanların yanında kümes hayvancılığıda kendi aile ihtiyacı kadardır. Tarım ürünleri olarak Buğday, arpa, şekerpancarı, yonca, fiğ, patates vb.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Özgün Ayhan

2004 - Taşdan Kılıç
1999 - İsmail Aytekin
1994 - Ali Aygün
1989 - Mehmail Ayhan
1984


Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz