Çiftlik Köyü Ondokuzmayıs Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ondokuzmayıs Çiftlik Köyü Bilgileri - Çiftlik Köyü Hakkında - Çiftlik Köyü Tanıtımı - Çiftlik Köyü Resimleri


Çiftlik, Samsun ilinin Ondokuzmayıs ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:Ondokuzmayıs

İl: SAMSUN

Çiftlik köyü 1982 yılında düzköyden ayrılmıştır.Çiftlik köyünde ilk olarak yaşayanlar rumlardır. Balkan Savaşları sonrasında da Kosova'dan gelen Arnavutlar devlet tarafından yerleştirilmiştir. Rumlar Kurtuluş Savaşı ve mübadele sonrasında köyü terketmişlerdir. Yaklaşık 1954 yılından itibaren trabzon ve civarı ilçelerden göç eden ailelerin köye gelip arazi satın almasıyla buralara yerleşmesi neticesinde köyde yaşayan Trabzonlu nufusu artmıştır. Zamanla Arnavut nüfustan köyden ayrılanlar olmuştur. Köyde 100 hane bulunmaktadır. Şuanda köyün nufusunun büyük kısmını trabzondan göç eden aileler oluşturmaktadır.

Kültür

Köyün Trabzon'dan göç eden nufusu bu bölgeye ait gelenek ve görenekleri taşımaktadır. Halen köyde yaşayan Kosova göçmeni Arnavutlar ise bu kültürü yaşatmakta ve Arnavutça konuşmaktadır.

Coğrafya

Samsun il merkezine 38 km, Ondokuzmayıs ilçesine 16 km uzaklıktadır.Kuzeyinde kurugökçe Güneyinde yeşiltepe Batısında düzköy Doğusunda kayagüney köyleri bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 450
2000 374
1997 418

Ekonomi

Köyün ekonomisi [[tarıma dayalıdır.köyün en önemli geçim kaynağı fındıktır ve son 10 yıl içinde üretimi artmıştır. Köyde yıllık ortalama 350-400 ton civarında fındık üretimi yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: İBRAHİM KALAY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 527 10 32

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Kalay
1999 - Habip Topçu
1994 - Yakup Güleçyüz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı: 35 km

İlçeye Uzaklığı: 18 km

Rakım:m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Çiftlik Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz