Çığlı Köyü Çukurca Hakkari

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çukurca Çığlı Köyü - Çığlı Köyü Hakkında - Çığlı Köyü Tanıtımı - Çığlı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Abdurrahman ECER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
04385572260

Cep Telefonu:
05327727657

Çığlı, Hakkari ilinin Çukurca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını ikliminden alır .çok fazla kar yağdığı için bu adı koymuşlar .köyde 1920lerden önce ermenilerle birlikte yaşanılıyordu.

Kültür

Köyün yemeklerinin birçoğu Hakkari yöresine ait yemekler olup ,kendisina has yemek çeşitleri de vardır. köyde daha eskilere dayanan töre kuralları vardır.köyde tüm erkek ve bayanlar yerel kıyafet dedikleri 'şelu şepık ve kırasu sermıl'giyerler.köyde eskiden kalma kilise ve eski ev ve eşya bulunur. Köy tarihi eser bakımından da fakir değildir.Köyde eskiden kalma evler,bir kilise ve çeşitli heykeller vardır.

Coğrafya

Hakkari iline 73 km, Çukurca ilçesine 35 km uzaklıktadır.Köyümüz Irak sınırına sııfırdır.şırnak yolu üzerinde bulunur.yerleşim açısından verimlidir.birçok meyve ve sebze çeşidi yetişir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. çok fazla kar yağmasına rağmen havası çok ılımandır.ilkbahar ve sonbaharlarda görmeye değer bir havası vardır.kışları çok kar yağmasına rağmen çok souk değildir.

Nüfus

2007de 2500 - 2008 de 2000

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ekonomisinde sınır ticaretide etkilidir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz