Cihadiye Köyü Gölköy Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ordu Köyleri -Cihadiye Köyü Gölköy - Cihadiye Köyü Hakkında -Cihadiye Köyü Resimleri


Ordu

Bilgiler
Nüfus 149 (2007)
Rakım 950-1200 m metre
Koordinatlar 40°42′00″N, 37°32′60″E
Posta Kodu 52600
Alan Kodu 0452 741 20 90
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Ordu
İlçe Gölköy


Cihadiye, Ordu İli, Gölköy İlçesi'nin köyüdür.

Yaylalarımızda bulunan binlerce çeşit çiçekten biri.

Tarihi


Köy halkı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) sonucu Batum(Macahel) bölgesinden göç ederek gelmiş Müslüman Gürcü'lerden oluşmaktadır. İlk yerleşim 1880-90'lı yıllarda bugünkü Manastır adıyla bilinen mahallenin olduğu bölgeye kurulmuş,zamanla nüfus artmış ve yeni mahalleler oluşmuştur.

Gölköy İlçe Haritası.
Coğrafya


Ordu'ya uzaklığı 67 km, Gölköy ilçe merkezine uzaklığı ise 7 km'dir. Kuzeyinde Kale ve Bulut batısında Alanyurt güneybatısında Karahasan güneydoğusunda Güzelyayla,güneyinde Süleymaniye köy ve beldeleri yer alır. İlçe merkezinin güneybatısında yer alır. Arazi engebelidir. Kiremitlik Deresi'nin oluşturduğu derin vadinin iki tarafında köyün mahalleleri kurulmuştur.


Cihadiye Köyü; Kındıra, Meşelan, Manastır, Madul,Elmalan ve Biçincik(Biçimlik) adlı 7 mahalleden oluşmaktadır.


Bitki örtüsü; meşe, gürgen, kayın ağaçlarının olşturduğu bozulmuş ormanlık alanlar ile fındık bahçeleri ve çayırlardan oluşur. Bitki örtüsünün zenginliği gelen turistleri hayran bırakmakla birlikte, kontrolsüz ağaç kesimi yüzünden ormanlık alanların oranı ve niteliği gitgide azalmaktadır.

Kültür


Köyde okur yazarlık oranı %85 civarında olup, son yıllarda yüksek öğrenim görenlerin sayısındaki önemli artışlar dikkati çekmektedir.

Nüfus


2000 yılı genel nüfus sayımına göre köyün nüfusu 347 olan köy nüfusu 2007 sayımında 149'a kadar gerilemiştir. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere sürekli göç olduğundan, köyün nüfusu sürekli azalmaktadır. Ancak özellikle fındık mevsiminde köyün nüfusunda önemli bir artış olmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 149
2000 347
1997 484
Meşelan Mahallesinde bir fındık bahçesi.
Ekonomi

Köy halkının geçimi genellikle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün denizden yüksekliği(1200-1500 m) fındık üretimini zaman zaman olumsuz etkilese de fındık, önemli bir gelir kaynağı olma özelliğini korumaktadır. Bunun yanında; mısır,patates,yeşil fasulye ve diğer bir çok sebze-meyve üretimi yaygındır. Köyün geniş meraları büyükbaş hayvancılığa müsait olup yüksek et kalitesine sahip sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde görülen şehirleşme köydeki tarım ve hayvancılığa dayalı üretimini düşürmüştür. Eğitim gören nüfus daha çok ticaret,sanayi ve bilimsel alanlara kaymaya başlamıştır.
Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Ali Mert

2004 - Mehmet Özmen
1999 - Gülderen Bayrak
1994 - Şehsuvar Bayraktaroğlu
1989 - Şehsuvar Bayraktaroğlu
1984 - Şehsuvar Bayraktaroğlu

Cihadiye Kındıra Mahallesi Camii ve İlköğretim Okulu'nun 2005 Yılındaki Hali.

Altyapı bilgileri


Köyde 3 ilköğretim okulu vardır. Ancak, öğrenci azlığı nedeniyle, okullar kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yok ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca Kındıra,Manastır ve Elmalan Mahallelerinde camiler bulunmaktadır.


İlçeyle bağlantıyı sağlayan karayolu 2006 yılı itibariyle tamamen asfaltlanarak standardı yükseltilmiştir.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz