Cihatlı Köyü Gemlik Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cihatlı Köyü Gemlik - Cihatlı Köyü resimleri - Cihatlı Köyü hakkında - Cihatlı Köyü tanıtımı Bursaİlçe: GEMLİK - İl: BURSA


Köy Muhtarı: SEVER KARABAŞ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 5121786-5131421

Cep Telefonu: 0533 247 73 01

Cihatlı, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Cihatlı köyü eski adıyla aşağı benli olarak bilinir.Temiz bir havası ve güzel bir doğası vardır.

Kültür

. CİHATLI köyünün sakinleri hoşgörülü ve saygılıdır. Köyün geleneksel adetlerinin başında, atalarından kalan bayramlar gelir. Bayramlar büyük şenliklerle kutlanır, coşkü ve birlik içinde geçer. Köy düğünleri görkemli olur. Gelin almalarda öncelikle gençlere bahşiş verilir. Gençler, gelin uğurlamasını çalgıcılar eşliğinde oynayarak yaparlar.Köyün tarihten gelen kılık kıyafeti değişmemiş tamamen özünü korumaktadır. Tarihi çınar ağacının bulunduğu yemyeşil bir ortamda apayrı bir güzellik sergilemektedir. Köy halkı tamamen GENÇLER hariç sade yaşam sürer. Her ne kadar şehirleşme olsa da köyün insanı birbirinin elini bırakmamıştır.

Köyün güzel piknik yerleri vardır. Yeşillikler arasında güzel piknik yerleriyle, kendine özgü misafir perverliğiyle rahatlatıcı bir ortama sahiptir. Gezilecek ve görülecek yerler arasında, Gemlik bölgesinde 2. sıradadır.koy gelişimini hızlı bir şekildede gercekleştirmektedir.

NEVZAT ALTAY
Coğrafya

Bursa iline 40 km, Gemlik ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 427
1997 424

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Sever Karabaş
1999 - Nurettin alp
1994 - Necdet Altay
1989 - Hüseyin Bayram
1984 -Kani Kaptan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz