Çıkrıkçı Köyü Selendi Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Çıkrıkçı Köyü Selendi Manisa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Selendi Çıkrıkçı Köyü Bilgileri - Çıkrıkçı Köyü Hakkında - Çıkrıkçı Köyü Tanıtımı - Çıkrıkçı Köyü ResimleriÇıkrıkçı ,Manisa Selendi ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SELENDİ

İl: MANİSA

İle Uzaklığı:184 km

İlçeye Uzaklığı:17 km

Rakım:1100 m

Nüfus:

2000:412
1997:578

Tarihi

Çıkrıkçı Köyü tarihsel çerçevede çok eskilere dayanan bir yerleşim yeridir. Köy adını daha önceleri buraya yerleşen ,çıkrıkçılık yapan bir yörük beyinden esinlenerek almıştır. Çıkrıkçı köyüne yakın olan Şimdiki Terziler köyü civarına yerleşen ve Çadır kuran bir yörük çevresinde Yün eğirmekte kullanılan Çıkrık denilen aleti yapıp satarmış. Dolayısıyla bu kişiye zanaatından dolayı Çıkrıkçı Lakabını takmışlardır. Bu kişinin vefatından sonra oğulları şimdiki Çıkrıkçı köyünün olduğu yere göç ederek burada mekan kurmuşlardır. Buraya yerleşen bu kişiler çıkrıkçı oğulları lakabı ile anılmışlardır. Bundan sonra buradaki yerleşen oğullar ve buraya sonradan gelerek çadır kuranlarla beraber yerleşim yeri adını ÇIKRIKÇIOĞULLARI olarak alır. Daha sonra köy olma aşamasında adı ÇIKRIKÇI olarak kalır.

Köyün yüksekliği takriben 1500 metre civarındadır. Yaylak olarak çobanlar tarafından kullanılan bu yer sonradan yerleşim alanı olmuştur.Çıkrıkçı tarihi çok eski bir yapıya sahiptir. Köyde yaşayan yaşlılardan 1898 doğumlu Hacı Emin Koca demirden ve Muhtarı Mustafa Türkyılmaz’dan alınan bilgiler Köyün tarihine ışık tutmaktadır. Hacı Emin Kocademir:

Anlaşılıyor ki bir zamanlar Selendi, Germiyanoğulları Beyliği'ne bağlıydı. İlişkiler Kütahya merkezli olarak yürüyordu. Tahminen 1300-1400 ‘lü yıllarda Manisa Saruhan beyliğinden çıktıktan sonra Bayezit'in Hükümdarlığı sırasında 1389-1402 yıllarında Selendi ve civarı Germiyan beyliğine bağlı olarak iş gördüğü Kesinleşiyor. Ayrıca Selendi’de de yaygın olarak bilenen bir söylentide de Dilikoğullarından bir düğüne Germiyan Beyliğinden birisi katılır. Bu düğünde geline adet ve gelenekler gereği altın ve takı takılır. Burada geline çok altın takısı takıldığına şahit olur. Bunun üzerine Selendi’ye Altın çukuru olarak nitelendirerek Germiyan beyliğine övgüyle söz eder. Bundan sonra Selendi de vergilerin artırıldığı söylenir. Bütün bunlar Selendi’nin Kütahya’ya Germiyan Beyliği zamanında bağlı olarak yaşadığını göstermektedir. Çıkrıkçı köyü mezarlığının adının GERMİYAN mezarlığı denilmesi de buna bağlamak gerekirse köyün tarihinin çok eskiye dayalı olduğu ve ilçenin tarihine de ışık tuttuğunu söyleyebiliriz. Köyden bir çok asker kurtuluş Savaşında çok değişik cephelerde savaşmıştır. Yemen, Çanakkalle, Balkan cephelerinde görev almışlardır. Hacı Emin Kocademir Seyh sait isyanını bastırmak için görev almış kişilerdendir. Ayrıca bu kişinin belirttiğine göre Köyden Balkan Harbine Katılıp da cephede kalan geriye dönmeyen insanlar olduğunu söyledi.

Bunlar; Kocaibrahimoğlu Mehmet, Şıh Hasan oğlu Nurullah, Somuncu İsmail‘in oğlu Halil, Kuzu baş Ahmet, Emin Efendi’nin amcası Mehmet, köyden Balkan harbine katılıp da geri dönmeyenlerden bilinenlerdir. Çıkrıkçı Köyü 1947 yılında Selendi’ye bağlandı.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyde geleneksel Türk yemekleri hakimdir. Keşkek, Bulgur Pilavı,Tarhana. Genelde her ailenin evinde yaptığı kepekli taşfırın somun ekmeği çok meşhurdur. Küçükbaş hayvancılık çok yaygın olduğu için peynir üretimi de yaygındır.

Coğrafya

Manisa iline 184 Km., Selendi ilçesine 17 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köy, karasal iklime sahiptir. Kışlar, kar yağışlı ve çok soğuk geçmektedir. Yaz aylarında ise serin ve rüzgarlı bir hava hakimdir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca el sanatları alanında da gelişme vardır. El dokuması tezgah halıcılığı, her türlü kilim dokumacılığı geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MUSTAFA AKTAŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (236) 791 12 26

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her evde telefon vardır.Köyün ilçe merkezine, ile ve İzmir'e ulaşım konusunda sıkıntısı yoktur.Düzenli olarak İzmir-Kütahya, Kütahya-İzmir arası günlük bir sefer köy karayolundan kütahya arabalarıda geçmektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz