Çıkrıkçı Köyü Turgutlu Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Turgutlu Çıkrıkçı Köyü Bilgileri - Çıkrıkçı Köyü Hakkında - Çıkrıkçı Köyü Tanıtımı - Çıkrıkçı Köyü ResimleriÇıkrıkçı ,Manisa Turgutlu ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: TURGUTLU

İl: MANİSA

İle Uzaklığı:42 km

İlçeye Uzaklığı:12 km

Rakım:150 m

Nüfus:

2000:880
1997:912

Tarihi

Turgutlu nun 37 köyünden biri olan köyün adı nereden geliyor? Köyün adı şimdi bulunduğu yere taşınmadan önceki yıllarda yerleşim yerinde kullanılmaya başlamıştır. Önceleri yoksul olan köylüler çevre yerleşimlerdeki ekonomik durumu iyi olan kişilerin yanında yardımcılık yaparlarmış. Çırakların çok olduğu bu yerleşim yerini anlatırken Çıraklı diye bahsedilirmiş. Zaman içinde Çıraklı sözü günümüzdeki köyün adı olan Çıkrıkçı ya dönüştüğü rivayet olunmaktadır. Bir rivayete göre de; köyün yerleşim yeri Cami Yanıdır. Şimdi köyün bulunduğu yerlerde hayvan ahırları, samanlık ve ağıllar yer alırmış. Bu ağıllarda da köyün hayvanlarını bakan çıraklar kalırmış. Çırakların hayvanların başında kaldığı bu yer çıraklı olarak bilinirmiş. Zamanla köyün yerleşiminin olduğu Cami Yanı yeterli olmadığı az güneş aldığı savıyla köy hayvan ahırları ,samanlık ve ağılların bulunduğu yere taşınmış. Çıraklı ismi zaman içinde Çıkrıkçı olarak değişmiştir.

Coğrafya

Manisa iline 42 km, Turgutlu ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MUSTAFA GÜLTEN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (236) 326 10 96
Cep Telefonu: 0 (536) 261 96 51

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim Çıkrıkçı Köyü Yaşar- Kazimet Aybars İlköğretim Okulu Çevre köylere de taşımalı eğitimle hizmet vermektedir.Okul ilk kez 1960 yılında açılmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köyde ADSL hizmeti verilmektedir.Sağlık ocağı vardır; ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde internet cafe mevcuttur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Ç

ÇIKRIKÇI

#2
site yöneticilerine Mutarlık bilgileri yanlıştır
29.mart 2009 tarihinde Ömer ERYILMAZ çıkrıkçı köyü muhtarlığına SEÇİLMİŞTİR.
Bunu hazmedemeyenler siteyi yanlış bilgiyle doldurmaktadır