Cimri çamaşır makinası

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cimri çamaşır makinası

Su, deterjan ve enerji tüketimini yarı yarıya düşüren endüstriyel çamaşır makinası üretildi
Küresel ısınmanın zararlı etkileri, enerji darboğazı, çevre kirliliği, ekonomik krizle kabaran elektrik faturaları, tükenen temiz su kaynakları gibi gündemdeki sorunlara karşı enerji ve su tasarrufu konusunda duyarlı çamaşır makineleri üreten Tolkar firması, geliştirdiği yeni teknolojisiyle “Mucize” bir buluşa imza attı.
Çamaşır makinelerinde su, enerji ve deterjan kullanımını yarı yarıya düşüren yeni teknolojiyi 11-18 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası’nda basına, Türk ve dünya kamuoyuna tanıtan Tolkar AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace, “Firmamızın Ar-Ge Müdürü Tulga Şimşek önderliğinde bizler enerji ve su tasarrufunda devrim yaratabilecek bir buluşa imza attık. Diğer ürünlerimizde olduğu gibi bu teknolojiyi üretirken hem çevreci, hem teknolojik, hem de ekonomik olmasına özen gösterdik. Yeni buluşumuzla ortaya çıkan ‘Mucize’ isimli endüstriyel çamaşır makinemizi yurtiçi yanı sıra Almanya ve Mısır’a ihraç etmeye başladık. 2009 yılında 200 adet üretmeyi planlıyoruz. Endüstriyel çamaşır makineleri alanında Türkiye’nin en çok üretim ve yıkama işlemini gerçekleştiren; İzmir, Antalya, Manavgat ve Muğla’da 5 fabrikası bulunan Tolkar AŞ., 56 ülkeye endüstriyel çamaşırhane makineleri ihraç etmektedir. Araştırmalar, dünyada su tüketiminin en önemli 3. nedeni olarak çamaşır makinelerini göstermektedir. Bu yeni teknolojimizin Avrupa’nın tümünde kullandığını varsayarsak, bir yılda, çamaşır makinelerindeki su tasarrufunun 3 milyar ton olacağını hesaplayabiliriz. Bu sayede Ankara gibi günlük ortalama su tüketimi 1 milyon ton olan 8 Avrupa şehrinin yıllık su ihtiyacının karşılanabilecek olması tasarrufun boyutlarını daha da anlaşılır kılmaktadır. Yeni buluşumuzun, dünya çapında bir ilk olması ve bu alanda Türkiye’nin gururu olması noktasında ilgili devlet kurumlarının ilgisi ve desteği bizim için çok önemlidir” dedi.
Patentli Smartex “PolyRib EcoDrum” sistemi ile tüm dünyada bir ilk olan Miracle yani “Mucize” isimli endüstriyel çamaşır makineleri sayesinde su, kimyasal ve enerji tüketimlerini yarı yarıya düşüren Tolkar AŞ.’nin Ar-Ge Müdürü Tulga Şimşek, endüstriyel çamaşır makineleri için kendisine ait olan bu yeni teknolojinin ev tipi çamaşır makinelerinde de kullanılması için, Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticileri dışında beyaz eşya üretiminde sektörün duayeni ve teknoloji lideri olan Alman Miele firması ile görüşmeler yapıldığını belirtti. Yeni buluşun ana fikrini, Sri Lanka’ya ihraç ettikleri makinelerdeki kullanım hatası nedeniyle ortaya çıkan bir sorun sırasında keşfettiğine dikkat çeken Şimşek, yıkama makinesi su kazanında bulunan suyun tamamını tamburun içinde toplayan bu buluş sayesinde ulaşılabilecek maksimum tasarrufa ulaşıldığını, ayrıca tamburun iç yapısı için geliştirdiği yeni dizaynla yıkama, durulama ve sıkma performanslarının inanılamaz boyutlarda arttırıldığını ve bütün bu mucizevi gelişmeleri çok kısa zamanda endüstriyel çamaşır makinelerine uyguladıklarını belirtti.
ABD’de patent ve buluş sahibi 66 Türk arasında bulunan Tulga Şimşek, teknoloji lideri bir üreticinin bu yeni teknolojiyi ev tipi çamaşır makinelerine uygulaması durumunda bütün dünyanın bir Türk tarafından üretilen tasarruf sistemini kullanacağını belirterek, “Bu gururu yaşamak, bu buluşları gerçekleştirmek için senelerdir sürdürdüğüm çalışmalarımın yorgunluğunu bir anda siliyor” diye konuştu.
Tulga Şimşek yeni teknolojinin eşsiz avantajlarıyla ilgili şöyle konuştu: “Endüstriyel çamaşır makinelerinde yıkanan her 1 kg çamaşır için ortalama 14-15 litre su tüketilirken, ‘Mucize’ isimli çamaşır makinelerimizde bu tüketim 7.5 litreye düşmektedir. Sonuçta suyu ısıtmak için harcanan enerji ve kullanılacak deterjan miktarı da aynı oranda azalmaktadır. Yıkamada kullanılan suyun yarı yarıya azalması, büyük oranda aktif deterjan taşıdığı halde çevreye atılan suyun da aynı oranda azalması manasına gelmektedir. Su tasarrufu ile su kaynaklarımızı korumaya, enerji tasarrufu ile küresel ısınmayı önlemeye, kimyasal atıkta yüzde 50’lere varan azalma ile çevre kirliliğinin önlenmesine katkıları nedeniyle çevreci bir makine üretmiş olduk.”