Çınarcık Köyü Yenice Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yenice Çınarcık Köyü - Çınarcık Köyü Hakkında - Çınarcık Köyü Tanıtımı - Çınarcık Köyü Resimleri


Çınarcık, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: CENGİZ AVCI

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0(286)4851001

Cep Telefonu:
05355409781

Çınarcık, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bugünkü konumundan yaklaşık bir km daha güneyde bulunan köyün isminin Balıklı dere kenarında bulunan asırlık Çınar ağaçlarından aldığı rivayet edilir. Hacı Bedri Yörükleri(Hacıbedirler) tarafından kurulmuştur.Köy meydanında beşyüz yılı aşkın Çınar ağacı tüm heybetiyle yazın meydanı gölgeler.Köyün tam ortasından geçen dere üzerine kurulu Köy Konağı ve köykahvehanesinin yanında yine dere üzerine kurulu dinlenme alanı vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi.. Geleneksel köy hayrı heryıl mayıs ayında gerçekleştirilir. Düğünler son bahar aylarında yapılır. Geleneksel hayır ve cemiyetlerde ikram edilen yöresel yemek keşkek tir.

Coğrafya

Çanakkale iline 95 km, Yenice ilçesine 10 km uzaklıktadır. Kuzey rüzgarlarına açık bir cepheye sahip köyün sulanabilir arazisi oldukça fazladır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 375
1997 370

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 2006 yılında faaliyete geçen Çınarcık Köyü Sulama Göletiyle arazilerin büyük bir kısmı sulu tarıma açılmıştır.Yaklaşık 10 yıldır kırmızı biber(kapya) üretimiyle dikkat çeken köyde meyvacılık (özellikle kiraz üreticiliği)ve büyükbaş hayvancılık önemli geçim kaynaklarından biridir.


Altyapı bilgileri

Köyde onceleri bir ilkokul vardı. Şimdi ise bu okul anaokulu olarak kullanılmaktadır.İlkokul ve lise cağındaki çocuklar taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi de vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektriksabit telefon ve internet vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz