Çınardibi Köyü Akseki Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akseki Çınardibie Köyü Bilgileri - Çınardibi Köyü Hakkında - Çınardibi Köyü Tanıtımı - Çınardibi Köyü ResimleriÇınardibi,Antalya Akseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: AKSEKİ

İl:ANTALYA

İle Uzaklığı:192 km

İlçeye Uzaklığı:35 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:207
1997:0

Tarihi

Adını, köyün içindeki 800 yaşlarındaki devasa çınardan alır. Eski adı Tutuz olup Türkçe olmadığı gerekçesi ile değiştirilmiştir. Gerçekte ise Tutuz adı Divân-ı Lügati't-Türk'te geçen öz be öz Türkçe bir kelimedir. Köy, 1800'lü yıllarda, Yörük Türkmen köyü olarak kurulmuştur. Köy, Oğuzlar'ın Üçoklar Kolundan, Salur boyuna bağlı, Teke Türkmenleri'nin Akseki kolundan, Yörükler tarafından kurulmuştur.

Kültür

Köy halkı, gelenek ve görenekleri gereği birlikte yaşamayı sever. Eskiye göre az da olsa, akşamları komşu ziyaretleri ve imece geleneği devam etmektedir. Bayram arifesinde topluca mezarlık ziyareti yapılır. İmkanlar ölçüsünde, cenaze mutlaka köy mezarlığına kaldırılır. Yine imkânlar ölçüsünde köyün dışında çalışanları köylerini ziyaret ederlerler. Yalnız kendi düğünlerini değil, komşu köy düğünlerinide birlikte yaparlar.

Coğrafya

Antalya iline 192 Km., Akseki ilçesine 35 Km. uzaklıktadır.

İklim

Yazları çok sıcak, kışları ise çok soğuk ve karlı geçer. Ancak bitki örtüsü olarak Akdeniz İkliminde görülen maki florası yanında çam ve meşe bulunur. Yaz aylarında, çok olmasa da, yağış görülür.

Ekonomi

Köyün geçimi önceleri önemli oranda kıl keçisi ağırlıklı hayvancılık ve ormancılığa dayalıyken, Orman Bakanlığı'nın keçiye olan karşıtlığı yüzünden hayvancılık bitmiştir. Hayvancılığın bitmesi ile genç nüfusun köyde kalma imkânı kalmadığından ormancılık da bitmek üzere olup yaşlanan köy nüfusu, dışarda çalışan evlat ve yakınlarının yardımlarıyla geçinmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: RECEP DOĞAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (242) 672 41 26

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz