Çınarlı Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Hafik Çınarlı Köyü - Çınarlı Köyü Hakkında Bilgiler - Çınarlı Köyü ResimleriÇınarlı, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün tarihine baktığımızda pek çok önemli olaylar yaşanmıştır.Köyün kaç yılında kurulduğu tam olarak bilinmemektedir.Ancak şuan ki köyün olduğu yerin 4 km güneyinde Ornevit denen yere oğuzların kayı boyundan karakeçili aşiretinden ailelerin yerleşmesiyle bunlar: Hatip oğlu, Kasım oğlu, Pilder oğlu, Baş oğulları sülalelerinin yerleşmesiyle köy kurulmuştur.Köyde gayrimüslim ermeni nüfusla birlikte yaşanmıştır.Köy büyümüş ancak 1950’li yıllardan itibaren tüm Sivas’in köylerinde olduğu gibi göç olgusu Çınarlı’da da kendisini hissettirmiştir.Köyün ismi 1960 yılında köyün bulunduğu yerdeki Çınar tepesinden almıştır.Köy staratejik bir yerde Zara hududunda kurulmuş bir Türkmen köyüdür. Bu köyden Karakeçili insanlar aynı zamanda türeyerek Bahçecik köyünüde Hafik'te kurmuşlardır. Karakeçili aşireti savaşçı bir topluluktur ve osmanlıyı kuran bir aşirettir. Çınarlı Köyü , büyük kapasiteli bir köydür. Farklı soyaddan 20 civarı aile vardır. Ama göç olgusu köyün nüfusunda erozyona yol açmıştır. Şu an ki durum , gençleri Istanbul da , emekli olabilmiş yaşlı nüfusunda yazdan yaza geldiği bir mekan halidir. Köyde aşağı ve yukarı mahalle de olmak üzere 2 cami vardir. Köy hanefi-sünni köyüdür. Cumhuriyet Ünv. Tarih Bölümü... Cemal ÖZTÜRK 'e ek olarak Dr.Ceyhun ADA (İstanbul)

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Sivas iline 53 km, Hafik ilçesine 20 km uzaklıktadır.Çınarlı köyü Hafik’in doğusunda Zara sınırında İç Anadolu Bölgesinin Yukarı Kızılırmak Havzasında bulunmaktadır.Çınarlı 39-40 kuzey enlemi,37-38 doğu boylamı arasındadır.Köy doğal güzellikler ve kaynaklar bakımından zengin bir bölgede yer almaktadır.Köyümüzün su potansiyeli oldukça yüksektir.Köyün aşağı mahalle bölümünden ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın bir kolu olan Koru ırmağı geçmektedir.Çınarlı kendi su ihtiyacını karşılamakla beraber diğer köyler de köyümüzün meşhur Çınar suyundan faydalanmaktadır.Bu köy bahçecik ile kuşçu köyü arasındaki 12-14 km uzunluğundaki bir vadide yer almaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 467
2000 441
1997 355

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzün başlıca tarım ürünü buğday ve arpadır. Hayvancılıkta elde edilen sütler, peynir ve diğer süt ürünleri yapılıp diğer illere de gönderilmektedir. Ayrıca arıcılık son zamanlarda hızla gelişmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Adem Özmen
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci azlığından 5. sınıfa kadar kullanılmaktadır.Ortaokula taşımalı eğitim yapılmaktadır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz