Çınarlı Köyü Şarköy Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1

Çınarlı Köyü Şarköy Tekirdağ konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Şarköy Çınarlı Köyü - Çınarlı Köyü Hakkında - Çınarlı Köyü Tanıtımı - Çınarlı Köyü Resimleri
Çınarlı, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: TAHSİN ESİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Mustafa Kemal Atatürk"ün 1924 senesinde yaptığı mübadele değişimiyle birlikte daha önce burada oturan rumlar tarafından koyulan platonos ismi yunanistanın selanik ili mayadağ kılkış ilçelerinden gelen türkler tarafından çınarlı köyü olarak değiştirilmiştir.

Kültür

Köyümüzün oğmaç çorbası,kapaması,somun ekmeği,üzüm ve zeytiniyle meşurdur.giyim tarzı olarak köy kadınları şalvar,erkekler ise kasket ve yelekleriyle köyün kültürünü yansıtmaktadır.köy düğünleri cumadan başlar pazar gecesine kadar devam eder.
şive olarak köy halkı farklılıklar taşır.örneğin; abiye aga ablaya aba amcaya aca çocuklara kızan abe ve bre kelimeleriyle kulağa hoş gelen şiveye sahiptirler. Tekirdağın engelişmiş köylerinden biriolup okur yazar oranı %100"e yakındır 2008 yılı itibarıyla 30 civarında bilgisayar olup tamamına yakınında internet bağlantısı mevcuttur köyde 1997 yılında kurulan 140 üyeli bir anonim şirket bulunmakta ve şarap sektöründe faaliyet göstermektedir

Coğrafya

Tekirdağ iline 106 km, Şarköy ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi akdeniz iklimi etkisi içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 900
1997 - 737

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım dayalıdır. başta alfons kardinal gibi üzüm çeşitlerinin yanında gemlik tipi sofralık zeytin ziraat 900 napolyon fısfıs altıparmak eşme gibi kiraz çeşitleri bol miktarda yetiştirilmekte istanbul meyve sebze hallerine gönderilmektedir az miktarda hayvancılıkta vardır

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz