Çırpılar Köyü Bayramiç Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bayramiç Çırpılar Köyü - Çırpılar Köyü Hakkında - Çırpılar Köyü Tanıtımı - Çırpılar Köyü Resimleri


Çırpılar, Çanakkale ilinin Bayramiç ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: MUSTAFA ÖZCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0.286.7950015

Cep Telefonu:
0.543.7280176

Tarihi

Köyün tarihi tahmini olarak 1600'lü yıllara kadar gitmektedir.

Kültür

Her yerleşik topluluğun olduğu gibi Çırpılar Köyü'nün de kendine has bir kültürü vardır. Örneğin düğünlerde kına gecesinden bir gün önceki oyunevinde yapılan oğlan-kız muhabbeti köye gelen her misafirin hayranlıkla izlediği köyün adetlerinden biridir. Dosya:Album pic.php (WinCE).jpeg

Ayrıca düğünlerde eski adetlerimizden biri olan "keşkek dövme" dediğimiz yani makina gücüyle değil tamamen insan gücüyle dövülmekte ve o şekil servis edilmektedir.

İlkbaharın gelmesiyle her sene mayıs ayı içerisinde çok eskilere dayanan Hıdırellez Hayırı (Çiftci cemiyeti) düzenlenir. Ayrıca bu düzenlen etkinlikte yağlı güreşlerde yapılır; Çanakkale ve çevre illerden güreşçiler gelirler ve kozlarını sahada paylaşırlar. Dosya:152 G(WinCE).JPG
Eğitim [değiştir]
Dosya:Çırpılar ilköğretim okulu.jpg

Köyde 122 öğrencinin ve 6 öğretmenin bulunduğu, çevre köylerden (Yeşilköy,Tongurlu,Karaköy,Toluklar) gelen öğrencilerin de öğrenim gördüğü Çırpılar İlköğretim Okulu vardır. Çevre köylerdeki öğrenciler Taşımalı Sistem ile okula taşınmaktadır.
Coğrafya [değiştir]

Çanakkale iline 105 km, Bayramiç ilçesine 33 km uzaklıktadır.Kaz (ida) dağlarının eteklerinde bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir ?

Bayramiç'e geldikten sonra aşağıdaki yollarla köyümüze ulaşabilirsiniz.

Eğer özel arabanız yoksa köyümüze otobüsle ulaşabilirsiniz. Köy otobüsü Pazar günleri hariç her gün akşam 3-4 gibi Mezarlık Mevkiinden köye doğru hareket etmektedir.

Eğer özel arabanız var ise yine Bayramiç te Mezarlık Mevkiine ulaştıktan sonra Evciler (Ayazma) yoluna girerek köyümüze ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta Bayramiç krokisinde de görüldüğü gibi Evciler e henüz gelmeden sola dönmeniz. Bu şekilde düz giderek Gedik, Külcüler, Sarıot ve Tongurlu köylerini geçtikten sonra (köylerin içinden değil aşağısından veya yukarısından geçilmektedir.) sağa dönerek köyümüze ulaşabilirsiniz.

Çırpılar köyüne nasıl gidilir ?İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 333
1997 381

Ekonomi

Köyde ekonomi temel olarak elma üreticiliği ve ormancılık üzerine kuruludur. Ancak köyümüzde elmanın yanında kiraz, şeftali ve birçok sebze ve meyve yetiştirilmekte ve bunlar hem köy ekonomisine katkıda bulunmakta hem de köylülerin kendi yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Köyde bulunan gölet sayesinde ovadaki birçok arazi sulu tarıma elverişlidir. Gölete kış boyunca su toplanmakta ve gölette toplanan bu su yaz mevsimindeki su ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Göletin suyu halen yapımı devam eden ve bu yıl biteceği tahmin edilen su kanalları ile ovadaki arazilere ulaştırılmaktadır.

Ormancılık faaliyetleri ise T.C. Orman Bakanlığı'na bağlı olarak yürütülmektedir. Köylüler ormandaki yetkililerce belirlenmiş ağaçları kesip tomruk, maden direği, telefon direği (teldirek) ve odun yapmaktalar ve bunları T.C. Orman Bakanlığı'na bağlı Kocakır Deposu'na taşımaktadırlar.

Hem ormancılık faaliyetlerinde köylülerin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması hem de köylülerin diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1978 yılında S.S Çırpılar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuştur. Bunun yanında kooperatif olarak köyün asıl geçim kaynağı olan elmanın uzun süre taze olarak saklanması amacıyla 2001 yılında S.S Çırpılar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Soğuk Hava Tesisleri kurulmuştur. Tesis 2000 ton elma kapasitesine sahip olup ve bilgisayarlı teknoloji altyapısı üzerine kurulmuştur. Tesise 1000 ton ek bina yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve ADSL vardır.Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz