Çıtır Çıtır Felsefe Serisi - Ben Ve Başkaları - Brigitte Labbe

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Brigitte Labbe Çıtır Çıtır Felsefe Serisi - Ben Ve Başkaları kitap tanıtımı - kitap özeti


Kitabın künyesi
Çıtır Çıtır Felsefe Serisi / Ben Ve Başkaları
Brigitte Labbe

Günışığı Kitaplığı

» Çocuk Kitapları

Fiyatı : 8,50 TL

Nisan 2010, 40 sayfa, ISBN: 9789944717380


Kitap hakkında

İnsan doğmayız; başkalarıyla birlikte ve başkaları sayesinde insan oluruz!

Tüm dünyada hem çocukların hem yetişkinlerin severek okuduğu “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin yayımlanan 16. kitabında yazar Brigitte Labbé insan olmanın binlerce farklı biçimi bulunduğunu hatırlatıyor. İnsanın kendini anlamak için başkalarına ihtiyaç duyduğunu, insanlar arasındaki farklılıkların kolaylıkla göze çarptığını, oysa benzerlikleri bulmak için çaba göstermek gerektiğini tartışıyor. Günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız örnek olayların sorularla öyküleştirildiği özgün dizi, birçok okulun en çok önerdiği kitaplar arasında yer alıyor. Dizi, Brigitte Labbé’nin düşünmeye davet eden özgürlükçü yaklaşımı ve güçlü anlatımı kadar, Jacques Azam’ın karikatür tadındaki renkli resimleriyle de benzersiz.

İnsan, dünyaya geldiği andan itibaren “biz”in bir parçasıdır:

Bir ülke, bir bölge, bir şehir, bir mahalle, bir aile... şunun yapılıp bunun yapılmadığı, şöyle düşünülüp böyle düşünülmediği bir grup... Bir insan doğduğunda, başkaları çoktan oradadır: Hiç kimse boşluğun ortasına balıklama atlamaz. Her zaman bir kültürün içine, başkalarının arasına doğarız...

Yazar Brigitte Labbé, uzun süre iletişim sektöründe görev aldıktan sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. Çalışmalarını, karışık felsefi kavramları çocuklara aktarabilmek üzerine yoğunlaştırdı. “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinde, çocuklar için felsefenin sürekli kendini yenileyen bir sorgulama olduğunu göstermek istedi. Okullarda, kütüphanelerde ve kafelerde, çikolata, kurabiye ve şeker eşliğinde çocuklar için “Çıtır Çıtır Felsefe” günleri düzenleyip tartışmalar yapan Labbé, katıldığı ulusal ve uluslararası konferanslarda, yetişkinler için, çocuklara zor konuları anlatmak üzerine sunumlar gerekleştiriyor. Labbé, eşi müzisyen Wassim Soubra ve iki kızıyla birlikte Paris’te yaşıyor.

Danışman Pierre-François Dupont-Beurier Paris’te lise felsefe öğretmeni. Dizinin yeni kitaplarında felsefi içeriği denetledi.

İllüstratör Jacques Azam, karikatür tadındaki renkli resimleriyle diziyi daha da etkili kıldı.

Kitap kapağı