Çivili Köyü Orhaneli Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çivili Köyü Orhaneli - Çivili Köyü resimleri - Çivili Köyü hakkında - Çivili Köyü tanıtımı Bursa
İlçe: ORHANELİ - İl: BURSA


Köy Muhtarı: ALİ NARİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 224-8214195

Cep Telefonu: 0-532-6485171

Çivili, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyümüzün kuruluşu ile ilgili kesin bilgiler olmamakla birlikte, en az 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğu anlaşılıyor. Kurulduğu dönemde birkaç aileden oluşan köyümüz, dışarıdan aldığı göçler ile her geçen gün büyümüş ve bölgenin en büyük köyü haline gelmiştir. O dönemlerde büyük el sanatı ustalarının yaşadığı ve ürettikleri ürünlerin ulaştırılabildiği her yerde beğeni topladığı ve satıldığı bilinmektedir.

Köyümüzün girişinde kuduz taşı ve sarı suyu vardır. Köyümüz halkı ve yakın köyler tarafından kuduz hastalığına tutulan hayvanların bu kuduz taşının arasından geçirildiğinde iyileştiğine inanılır ve iyi olduğu görülür. Sarı su ise cilt hastalığına iyi gelir.

1970’li yıllara kadar, 150 hane ve 1000’e yakın nüfusu ile bölgenin en büyük köylerinden olma özelliğini sürdürmüş ve o döneme kadar bölgenin ticaret ve eğlence merkezi hizmet vermiştir. 1950’li yıllarda açılan okulumuz bu dönemde öğrenci sayısının fazlalığından yetersiz kalmış, ek binalarda öğretim sürdürülebilmiştir. Ancak 1970’li yıllarda büyük şehirlerdeki sanayileşme ile birlikte başlayan köyden şehre göçten, köyümüz de nasibini almış ve 1990’lı yıllarda köy nüfusu 150-200’lere kadar azalmış ve 30 hanelere kadar düşmüştür. Okuldaki öğrenci sayısının azalması ile birlikte taşımalı eğitime başlanmış ve eğitimin komşu köyde yapılması durumuna gelinmiştir. 2000’li yılların başlarında emekli olanların geriye dönmesiyle, köy tekrar 50 haneye ulaşmıştır.

Kültür

Köyde her sene kurban bayramının 2.günü şenlikler yapılır kurban bayramının diğer günlerinde ise develer denilen oyunlar oynanır.Ağustos sonu-temmuz başı gibi aylarda da şenlikler yapılır

Coğrafya

Bursa iline 65 km, Orhaneli ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 202
1997 288

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali Narin
1999 - Sinan DUymaz
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz