Civler Köyü Merkez Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çanakkale Civler Köyü - Civler Köyü Hakkında - Civler Köyü Tanıtımı - Civler Köyü Resimleri
Civler Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün ilk kurucusu Civoğlu adında biridir.CİVLER isminide bundan almıştır.CİVLER'in birde Türkmen Mahallesi vardır.Mahallenin ismi KEMERDERE'dir.KEMERDERE bu ismi burada bulunan su kemerinden ve deresinden almıştır.Bu su kemeri tarihi TRUVA şehrinin içme suyunu bu kemer üzerinden götürülerek karşılanmıştır.Bu su Kemer Çayının 2 Km yukarısından alınarak götürülmüştür.Suyun götürüldüğü topraktan yapılan künk borular hala görülebilmektedir.SU KEMERİ ve üzerindeki MAĞARA tarihi bakımdan çok önemlidir.Ayrıca bu kemerin altından geçen KEMER çayının oluşturmuş olduğu kayalar doğal tarihi KEMER Gölü görülmesi gereken tarih kokan bir cennet köşesidir.Köyün su kaynakları da boldur. .

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve en iyi yemekleri: peynirli yarma patlıcan kızartması, peynir helvası, tuğla köy fırın ekmeği, otlu zeytin yağlı pidedir.Bir de her yıl düzenlenen köy imecesi(köy hayırları)yapılmaktadır.Bu gelenek çok eskilerden beri burada yapılmaktadır.Her yıl Nisan ayının ilk hafta yapılması istenmektedir

Coğrafya

Çanakkale merkezine 34 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 425
2000 356
1997 298

Ekonomi

Köyümüzde sulak ve elverişli topraklar bulunduğu için tarım ve aynı zamanda hayvanlar içinde güzel merası olduğundan dolayı köyün ekonomisi tarım ve hayvacılığa dayanır.Ayrıca köyün hemen 2 KM altında KEMER Çayının üzerine AKÇAPINAR sulama göleti kurulmuştur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:_

2009 ----- Turan Çolak


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi de yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz