Çobanisa Köyü Koçarlı Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koçarlı Ağaçdere Köyü Bilgileri - Ağaçdere Köyü Hakkında - Ağaçdere Köyü Tanıtımı - Ağaçdere Köyü ResimleriAğaçdere ,Aydın Koçarlı ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KOÇARLI

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:34km

İlçeye Uzaklığı:10 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:1065
1997:1093

Tarihi

Köyün ilk tarihi cihanoğulları Beyliğine dayanmaktadır.köyün içinde tarihi kale kalıntıları bulunmakta olup Cihanbey kalesi olarak anılmaktadır.köyün adıda o zamanlar Cihanbey olarak anılmakta olup, zamanla Cinbey daha sonrada Cincin halini almiştır.

Kültür

Köy Aydın İlinin özgün kültürünü taşımaktadır.Köy Halkı Aydın Şİvesinde konuşmaktadır.Yemek kültürüde Aydın ilinin genel karakteristik özelliklerini taşımakta olup en meşhur yemeği KEŞKEK tir.Yalnız benim düşünceme göre Cincin Köyünde pişirilen Keşkek yemeği Aydın ilinde diğer yörelerde yapılanlardan dahada güzeldir.

Coğrafya

Aydın iline 23 km, Koçarlı ilçesine 10 km uzaklıktadır.Merhum Başbakan Adnan Menderes'in Köyü olan Çakırbeyli'yede yakın olup Çakırbeyli üzerinden de Cincin Köyüne ulaşılabilir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fakat Köy içindeki Cihanbey Kalesi Kalıntıları düzenlenerek Turizme kazandırılırsa Köyün Ekonomisine de katkısı olacağı düşüncesindeyim.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ŞENGÜL UYAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 256 7727003
Cep Telefonu: 0 543 6239093
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz