Çobanlı Köyü Hakkında Bilgi Gölova Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Gölova Çobanlı Köyü - Çobanlı Köyü Hakkında Bilgiler - Çobanlı Köyü ResimleriÇobanlı, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı Osmanlı döneminden gelmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri İç Anadolu halkıyla yakındır. Karadeniz bölgesinede yakınlığından ötürü, oyun havaları ve yemekleri benzeşir. Kete,katmer,keşkek,katıklı çorbasıyla yemek kültürü çok gelişmiştir. İnsanları, Anadolu misafirperverliğini tam olarak yansıtırlar. Şehirlerarası yol üzerinde kurulu bir köy olan ÇOBANLI KÖYÜ, eski yıllardan beri yoldan geçen konukları ağırlamıştır.

Coğrafya

Sivas iline 185 km, Gölova ilçesine 13 km uzaklıktadır. Sivas İlinin Gölova İlçesinin Çobanlı yaylasındadır. İstanbuldan doğru gelip, Suşehri üzerinden geçen şehirlerarası yol üzerindedir. Suşehri ile Refahiye arasında bulunur. Kelkit çayını oluşturan kollardan biri olan çobanlı çayı, köyün hemen kenarından geçerek, diğer köylerle arasındaki sınırını belirler.

İklim

Köyün iklimi, Türkiye'de karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz bölgesine yakınlığından dolayı, İçanadolu bölgesindeki diger yerleşim yerlerine nazaran daha nemlidir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 56
1997 47

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda, kuru fasülyesi Türkiye çapında ün yapmıştır. ÇOBANLI ŞEKER FASULYESİ adıyla, özel alıcıları bulunur.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,Şehirlerarası yol üzerinde bulunduğu için,ulaşım oldukça kolaydır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz