Çobanyıldızı Köyü Pülümür Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çobanyıldızı Köyü Pülümür - Çobanyıldızı Köyü Hakkında - Çobanyıldızı Köyü Tanıtımı - Çobanyıldızı Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok
Telefon:Bilgi YokTunceli
Bilgiler
Nüfus 19 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 62700
Alan Kodu 0428
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Tunceli
İlçe Pülümür
Web Sitesi h

Çobanyıldızı, Tunceli ilinin Pülümür ilçesine bağlı bir köydür.eski adı KHINIKU olan köy cumhuriyetten sonra çobanyıldızı adını almıştır.


Tarihi

Cobanyildizi köyün asil kürtçe adi kinolar'dir . Yöre halki tarafindan kinolar diye anilan ve gecerliginide bugüne kadar korumustur. Kinolar köyünün adini Cobanyildiz köyü olarak degistirilmesi, türk devletin assimilasion ve inkar politikasinin bir sonucudur. Kinolar köyünde konusulan dil zazacadir. Köyün kurulus ve tahrihi üzeri yazili bir belge olmamasi nedenlerile kesin bir sey söylenemez. Bilinen tek sey oda köy halkinin anlatimlarina dayali olarak.Köyün ismi kino ibrahimden geldini ve kino ibrahim taminlere göre 1800 yilarinda markazank köyünden göcüp, bugünkü kinolar köyüne yerlesiyor.Bilinenlere göre kino ibrahimin sert ve güclü bir kisilige ve karaktere sahip oldugu icin cevre halki tarafindan kino lakab verilmistir ve kino kelimesinin zazacada sert,güclü anlamini tasimktadir.Bu nedenle ibrahimin lakapi kino ibrahim olarak kalmistir.Anlatimlara göre kino ibrahim her zaman kirktane mal ve kirktane davar kirk sayisina kadar tutarmis ve ne zaman kirkbir olunca o zaman bir hayvani kesermis. Kino ibrahimin yedi tane erker cocugu oldun bilinmektedir nekadar kiz cocugu oldu bilinmiyor. kino ibrahim kemanli asiretinin mensubudur.

Köyde Konusulan Dil Zazaca ama yöre halki tarafindan zazacaya farkli adlandirmalar yaparlar Dimili,Kirmanci,sobe diye konustuklari dili tanimlarlar genelikle.

Alevi inancina sahip olan köylüler, kis aylarin bitisini ve baharin gelisini kutlarlar , bu kutlamanin adi yörede gagan senligi olarak bilinir.

Kinolar köy halkinin hemen hepsi Kürt kemanli asiretin mesubudur
Coğrafya

Tunceli iline 80 km, Pülümür ilçesine 10 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 7
2000 19
1997 19
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stablize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz