çocuğunuz konuşmak istemiyorsa zorlamayın

Dine

Özel Üye
#1

çocuğunuz konuşmak istemiyorsa zorlamayın konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Çocuğunuz bazen normal olmayan davranışlar sergileyebilir. Paniklemeyin, yardımcı olun!


Dönem dönem çocuklarınızın normalin dışında davranışlar sergilediğine tanık olabilirsiniz. Gözlerini fazla kırpıştırıyor tırnağını yiyor ya da konuşmamak için direniyor olabilir. Paniğe kapılmayın ve sabırla durumu düzeltmeye çalışın


Tırnak yiyorsa

Çocuğun kendisine duyduğu güvensizlik, kendini aile içinde değersiz hissetmesi tırnak yeme alışkanlığını tetikleyebilir.
Çözüm:
Kız çocuklarına tırnak yemezse ne kadar güzel görüneceği, erkek çocuklarına da ne kadar yakışıklı görüneceğini anlatabilirsiniz. Tırnağına acı biber sürmek ve azarlamak çözüm değil.
Parmağını emiyorsa
Parmak emme zararsız bir davranıştır. Bazı bebekler diş çıkarma dönemlerinde ya da sıkıntılı bir durumda parmaklarını emerler.
Çözüm:
Çocuğunuza bu davranışın ‘bebekçe’ olacağını, anlaşılır bir dille anlatırsanız parmak emmeden kurtulmasını sağlamış olursunuz.
Konuşma bozukluğu varsa

Genellikle 3-5 yaş aralığında bu problemler görülebilir. Telaşa kapılıp çocuğun söyleyemediği kelimeleri düzeltmeye çalışmayın. Bu durum çocuğu
daha da heyecanlandırır.
Çözüm:
Akıcı konuşma bozukluğu daha sonraki dönemlerde de sürüyorsa bir uzmana
danışmanızda fayda var. Çocuğunuza konuşmanın akıcılığındaki bu bozukluğa karşın konuşması gerektiğini belirtin.
Korkuları varsa
Çocuklar, aşırı seslerden, karanlıktan, yabancılardan veya sünnet olmaktan
korkabilir. Bu korkuların onun gelişiminin bir parçası olduğunu unutmayın.
Çözüm:
Kesinlikle alay etmeyin. Alay etme; içe kapanık, pasif çocuk gelişimine sebep olur. Korkuların normal olabileceğini bilerek çocuğunuza saygı duyun.
Saldırgan ve inatçıysa
Çocuğunuzun davranışlarını gereksiz yere engellemek, onun davranışlarını eleştirmek, onunla alay etmek saldırganlığa ve inatçılığa yol açabilir.
Çözüm:
Çocuğunuzu kesinlikle cezalandırmayın. Sinirliyken onunla tartışmayın ve
sakinleşmesini bekleyin. Resim çizme, boyama çocuğunuzu sakinleştirebilir.
Tiki varsa
Çocuklar tiklerini bir süre için baskı altına alsa da zamanla tiklerde artış olabilir. Ancak endişelenmeyin, tik bozukluklarının gidişi genellikle iyidir. Erişkinlik dönemine geçerken şiddetleri azalır ya da kaybolur.
Çözüm:
Çocuğunuzun bu hareketleri istemli olarak yapmadığını bilin, tikleri için onu uyarmayın. Sürekli uyarı tikleri şiddetlendirebilir. Basit tikler destekle bir süre sonra geçer.

Mother&Baby