Çocuğunuzu Boğulmalara Karşı Koruyun!!!

#1
Sponsorlu BağlantılarKüçük yaşlarda çocukları olan ailelerin sıklıkla karşılaştıkları problemlerin başında gelir boğulma tehlikleri. Çünkü küçük çocuklar çevrelerini keşfetme ve öğrenme çabası içinde oldukları bu dönemlerde en çok tatma duyularını kullanarak dünyayı algılamaya çalışırlar. Bu nedenle de her yeni gördükleri nesneyi öncelikle ağızlarına alarak denerler. Ünlü bilim adamı ve psikanalist Freud da bu dönemi kendi çalışmalarında önemle vurgulamış ve bu dönemin her çocukta görüldüğünü savunmuştur.

Çocukların ağızlarıyla keşifler yaptıkları bu dönemde onları her türlü tehlikeden korumak için anne-babalar ve çocuğa bakan diğer kişiler bu konuda çok dikkatli olmalılar ve gereken önlemleri en kısa zamanda almalılar. “Benim çocuğum yapmaz” demek kendinizi kandırmaktan başka bir şey olmayacaktır, o nedenle tedbiri elden bırakmamak ve en azından ev ortamında gerekli önlemleri almak bu tehlikenin gerçekleşme olasılığını en aza indirmeye yarayacaktır, unutmayın!

Neler Yapabilirsiniz?

Yemek Yerken...

• Çocuğunuz yemek yerken onun yanından ayrılmayın ve onu takip edin.

• Çocuğunuzu küçük parçalar halinde yemeğini yemesi için teşvik edin ve lokmalarını iyi çiğnemesi konusunda ona uyarılarda bulunun.

• Çocuğunuz yemek yerken televizyon seyretmesini engelleyin, görüntülere dalan çocuklar ağızlarına aldıkları lokmaları unutabiliyor ve boğulma tehlikesi atlatabiliyorlar.

• Çocuğunuzun tabağına koyduğunuz yemek parçalarının küçük parçalar halinde olmasına dikkat edin. Özellikle sert lokmaların olabildiğince küçük parçalar halinde dilimlenmiş olmasına, dilimlemeleri yuvarlak şekilde olmamasına özen gösterin.
• Sert şekerleri çocuğunuza vermekten kaçının.

• Tanesi olan meyveleri (üzüm, kiraz...) en az iki parçaya ayırarak çocuğunuza verin.

• Küçük yaşlardaki çocuklara kuruyemiş ve patlamış mısır vermekten kaçının.
Oyun Oynarken...Madeni paraları ya da bilyeleri ortada bırakmamaya çalışın.

• Kol saatlerinin küçük ve yuvarlak biçimde olan pillerini çocuğun ulaşamayacağı yerlere koyun.

• Kalem başlarının ya da küçük silgilerin ortalık yerde olmamasına özen gösterin.

• Plastik şişmemiş balonları, çocukların bulunduğu ortamlarda bulundurmayın ve patlayan balonu hemen çöpe atın.

***Boğulma tehlikesini önlemek için alacağınız bu tip önlemler çoğu zaman etkli olacaktır ama bu olası bir tehlike anında ilk yardımı biliyor olmanız da çok önemli bir role sahip. İlk yardımla çocuğunuzun ya da tehlikeyi yaşayan herhangi bir kişinin hayatını kolaylıkla kurtarabileceğinizi unutmayın