Çocuk gelişimi, büyümesi, Eğitimi - Ailede Uyumu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Başarının sırrı sevgi

Büyüme aşamasındaki çocukların başarılı bir birey olabilmesi için aile sevgisi alması gerekir. Aksi taktirde uyumsuzluk gösterirler.
Çocukluk yıllarını zor koşullar altında geçiren bir baba ya da anne, parasal olanaklara sahip olur olmaz, çocuğuna en iyi ortamı hazırlamak ister. Bunun için de çocuğun ilgi ve yeteneklerini dikkate almadan, bale, folklor, yabancı dil gibi konularda dersler aldırır, koleje girmek üzere onu hazırlar. Bütün bunları yaparken, anne ve babaların en büyük hataları, çocuklarını tanımadan, ilgi ve yeteneklerini saptamadan, onları kendi arzu ve tutkuları doğrultusunda yönlendirmelerinden kaynaklanmaktadır.
Büyüme aşamalarında başarılı olan çocuklar, iyi aile ilişkileri içinde yetişmiş bireylerdir. Aile içinde gerçekleşen başarılı ilişkiler, mutlu, arkadaşça, bunalımdan uzak ve yapıcı bireylerin oluşumunu sağlar. Bunun tersine olarak, uyum bozukluğu gösteren çocuklar, genellikle başarısız bir anne-baba-çocuk ilişkisinin ürünüdürler.

AİLEDE UYUM ÇOK ÖNEMLİ
Anne ve babanın sevgi ve ilgisinden yoksun olarak büyüyen çocuklar, büyük bir sevgi açlığı gösterir. Bu açlık da birtakım davranış ve uyum bozukluklarına neden olabilir. Çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanabilen ergenlik dönemindeki ergenin, sorunlarını kolaylıkla çözebilmesi ve bu köprü evresini zorluğa uğramadan aşabilmesi, geçmişteki olumlu aile ilişkilerine bağlıdır. Çocukluk döneminde anne ve babası tarafından yeterince sevgi ve güven duygusuyla yetiştirilen ve başarılı bir disiplinin uygulandığı ortamda büyüyen çocuk, mutlu bir ergen adayıdır. Ailesiyle başarılı bir diyalog kurabilen çocuk; ergenlik döneminde, kişisel sorunlarını kolaylıkla çözebilir.


Dr.Anıl Saraç

Bazı anne ve baba tutumları
* Şiddetli, reddedici anne baba tutumları,
* Kayıtsız ve pasif anne-baba tutumları,
* Baskıcı, otoriter, katı ve sıkı annebaba tutumları,
* Dengesiz, kararsız ve tutarsız anne- baba tutumları,
* Abartılmış sevgi ve aşırı koruyucu anne-baba tutumları,
* Gevşek anne-baba tutumları
* Amaçsız hoşgörülü anne-baba tutumları,
* Mükemmeliyetçi, anne-baba tutumları,
* Kabul edici, güven verici, hoşgörülü ve demokratik anne-baba tutumları...