Cocukda Yatak ıslatma...

#1

Cocukda Yatak ıslatma... konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Yatak ıslatma istemsiz olarak uyku sırasında idrar yapmak olarak tanımlanır. Bu durum en fazla 6 yaşa kadar normal kabul edilebilir.

Çocuğunuzun yatak ıslatma problemi varsa öncelikle bir hekime görünmesi gerekmektedir. Bu suretle fizyolojik bir nedene bağlı olup olmadığı belirlenecektir. Fizyolojik bir sebebi varsa tıbbi bir müdahale gerekebilir.

Bunun yanı sıra fizyolojik bir sebebi olmaksızın çocuğunuz alt ıslatma problemi yaşamaya başlamışsa psikolojik bir nedenden söz edilebilir. Bu durumda bir psikolojik danışma sürecinden yararlanmanızı öneririz.

Bu durumda ebeveyn ne yapmalıdır?

§ Gece en az bir kere tuvalete kalkması için belli saatlerde onu uyandırın.

§ Yatmadan 2 saat öncesine kadar sıvı tüketimine dikkat edin.

§ Bol sıvı tüketimini daha çok sabahlara ve öğleden sonraki saatlere denk getirmeye çalışın. Sık idrara çıkmak mesaneyi büyütecektir.

§ Yatmadan önce tuvalete gitmesini hatırlatın.

§ 8 yaşından sonra çocuk bezi kullanmayın. Yatağın temizliğini koruyucu bez ile sağlayabilirisiniz ancak bu durum gece tuvalete kalmasını engelleyebilir.

§ Sosyal ortamlarda idrar kokusu yüzünden rahatsız olmaması ve kendini kötü hissetmemesi için her sabah duş almasını sağlayıp temizliğine dikkat edin.

§ Alt ıslatmadığı sabahlarda onu motive edici sözler söyleyin.

§ Alt ıslattığı zamanlarda da olumlu yaklaşın. Ceza vermeyin.

§ Bu durumdan çocuğunuzun da rahatsız olduğunu kendini mahcup ve suçlu hissedeceğini unutmayın. Bu nedenle bu konunun çocuk ile anne-baba arasında kalmasına özen gösterin. Özellikle kardeşlerin alt ıslatma sorunu yaşayan çocuğu rencide edici davranış ve konuşmalarına izin vermeyin.

Eğer Çocuğunuzda;

- İdrar yaparken ağrı ve yanma varsa
- Çok su içiyorsa ancak idrarı az ise
- Altını ıslatmaya yeni başlamışsa
- Gündüz de altını ıslatıyorsa
- Çocuğunuz 12 yaşın üstünde ise

Öncelikle bir doktora başvurunuz.