Çocuklara kaç yaşında hangi spor yapdırılmalı

#1

Çocuklara kaç yaşında hangi spor yapdırılmalı konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Çocuklara kaç yaşında hangi spor yapdırılmalı

Çocuğunuzun yapacağı sporu, yaşına göre seçin...

Steple dengelerini bulsunlar:
Çocuklar üç-dört yaş döneminde mutlaka bisiklete binmeliler. Ayrıca denge çok önemli olduğu için takla atmak, yer minder hareketleri veya merdiven hareketi, step ve egzersiz de çok büyük fayda sağlar.

Takım oyunu zamanı:
Çocuklar beş-altı-yedi yaşlarında artık takım sporlarına geçmeliler. Bu sporlar; takım yüzmesi de olabilir, basketbol veya voleybol da... Ama bunun yanında gelişimleri devam ettiği için bisiklete de binsinler, yürüyüş de yapsınlar, hatta atletizm yani koşu da yapsınlar. Bu yaşta ne kadar çok sıçrayabilirlerse, boyları o kadar çabuk uzayacaktır.

Ergenlere judo ve kick boks:
Ergenlik döneminde biraz daha hırçınlık başlar. Ergenlik döneminde suda yapılan sporlar, yoga gibi motivasyon artırıcı etkinlikler, ya da kick boks, judo gibi sporlar; çocukların deşarj olmasını sağlar.


Kızlara pilates iyi gelir:
Düzgün vücut gelişimi, kızların özgüvenlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Pilates, ergenlik döneminde kızlar için uygun bir spor olacaktır.

Regl bunalımına karşı yoga:
Bazen kız çocukları regl dönemine girişi kabullenmekte zorlanabiliyor ve bazı psikolojik problemler yaşayabiliyorlar. Onların yoga ve pilatesle kendi vücutlarıyla barışmaları sağlanabilir. Kendinin daha çok farkında olur, iç yolculuğuyla sükunete daha çabuk ulaşabilir. O sükunetten sonra da kendini kabullenme ve kendini oluşturma dönemini daha hızlı geçebilir.

İçe kapanıksa at binmeye kambur duruyorsa yüzmeyeKısa boylular basketbol oynasın:
Yaşıtlarına göre boyu biraz daha kısa kalmış bir çocuğu, grup çalışması yapabileceği bir basketbol ya da bir voleybol takımına vermek, sıçrama hareketleriyle kemiklerinin uzamasını sağlar. Ayrıca grup çalışması; kişiliğini geliştirmesine yardımcı olur ve kendini kötü hissetmesine, 'Boyum kısa' diye içine kapanmasına engel olur.

İçe kapanıklar at binsin:
Dört-beş yaşlarındaki çocuğunuz içine kapanıksa, o zaman spora ata binmeyle başlamanızda fayda var. Böylece insanların onu sorgulamasını ya da onun üzerinde panik ve korku duygularını uyandırmasını engellersiniz.

Kambur duruyorsa yüzsün:
Boyu uzamış veya uzama çağındaki bir çocuğu, boy uzunluğuna bağlı kamburlaşmanın önüne geçmek için, yüzmeye yönlendirmek daha akıllıca olur. Böylece ergenliğin getireceği stres de, suyun rahatlatma gücünden yararlanılarak yok edilir.