Çocuklarda ‘alerjik rinit’e dikkat

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Halk arasında bahar nezlesi ya da saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit hakkında Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. Mehmet Demirdöven bilgi verdi.

ALERJİK RİNİT BULGULARI NELERDİR?

Polenlerin neden olduğu bahar nezlesi baharın başlangıcında başlayarak yaz sonuna kadar şiddetli bulgulara neden olabiliyor. Bu bulgular; burun boğaz ve kulakta kaşıntı hissi hapşırık burun akıntısı gözlerin sulanması burun tıkanıklığı burun tıkanıklığı nedeniyle gece ağzı açık uyuma horlama öksürük sık sık boğaz temizleme yorgunluk halsizlik ve derslerde dikkatini toparlayamama olarak sıralanabilir. Bu şikayetlerden burunda tıkanma zamanla belirginleşir ve hapşırık ikinci plana geçer.

ALERJİK RİNİT TANISI NASIL KONULUR?
Tanı koymada hastanın öyküsü önemlidir. Öyküde şikayetlerin hangi mevsimde hangi ortamlarda nasıl ortaya çıktığı ve ailede alerji öyküsü olup olmadığının çok iyi sorgulanması gerekir.

Alerjik Rinitli çocuklar burun kaşıntısını gidermek için devamlı burnunu siler. Buna “alerjik selam” denilir. Burnunu kaşıyan çocuğun burnundaki kıkırdak ve kemik kısımlarının birleştiği alanda yatay bir çizgi oluşur bu çizgi genellikle iki yıldan uzun süren alerjik rinit işaretidir. Alerjik Rinit sonucu oluşan kronik burun tıkanıklığı ve toplardamarlardaki dolgunluğa bağlı olarak gözaltında şişlik ve kesecikler oluşabilir.

Hastanın sorgulaması ve muayene bulguları alerjiyi düşündürüyorsa alerji testleri uygulanır. Alerji testleri deri testleri ya da kanda alerjenlerin incelenmesi yöntemleriyle yapılabilir.

ALERJİK RİNİT TEDAVİSİ Tedavide amaç alerjik rinit belirtilerini kontrol etmek ve hastanın yaşam kalitesini düzeltmektir. Ayrıca alerjik rinitin neden olabileceği sinüzit ve kulak iltihabı gelişimini önlemektir.

Alerjik rinit tedavisinde çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi ilaç tedavisi ve aşı tedavisi kullanılabilir.

Çevresel alerjenlerle temasın önlenmesi tedavinin en önemli bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hasta ev tozu polen ve hayvan tüylerinden korunma yöntemleri hakkında bilgi edinmelidir.

Alerjik rinit tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminikler ve burun içine sıkılan kortizonlu spreylerdir. Antihistaminiklerin hapşırık kaşıntı ve akıntıyı azaltıcı etkileri vardır. Burun içine uygulanan kortikosteroidli spreyler burundaki kaşıntı akıntı hapşırık ve tıkanıklığı giderir. Hekim tarafından önerilen doz ve sürede kullanıldığında çocuğun büyümesi üzerine olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca Alerjik Rinitli çocuklarda aşı tedavisi de olumlu sonuçlar alınıyor.

Çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için bazı öneriler;
Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.
Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın.
Evinizde tüylü hayvan beslemeyin.
Kuştüyü yastık yün yastık yorgan yatak yerine sentetik olanlarını. kullanın. Yastık ve yorgan kılıfları kullanmaya özen gösterin.
Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.
Evde tüylü oyuncaklar bulundurmayın.

Alerjik rinitli hastalarda astım riski daha fazladır