Çocuklarda Tuz Tüketimine Dikkat

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çocuklarda Tuz Tüketimine Dikkat


Fazla tuz tüketimi, her yaşta sorunlara yol açabiliyor. Ancak bebeklerde bu konuda daha hassas davranılması gerekiyor.

Bebeklerin böbrekleri henüz yeteri kadar gelişmemiş olduğundan, vücuttaki fazla sodyumu atamıyor ve çok erken dönemde bebeğin vücudunda sodyum depolanmaya başlıyor. Bu da ileride yüksek tansiyon hastalığına yakalanma olasılığını artırabiliyor.

Uzmanlar ve araştırmalar, bebeklerde ve çocuklarda ortalama tuz alımının tavsiye edilen miktardan daha fazla olduğunu belirtiyor. Bebek sütten kesilip ailesinin yediği gıdalarla beslenmeye başladığında, tuz alımı da artıyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de bebeklerin %60’ı henüz 1 yaşına gelmeden evde yetişkinler için pişirilen salçalı, baharatlı, tuzlu, yağlı yemeklerden yediğini gösteriyor.


Yine 1-3 yaş arasında bebeğe verilen gıdaların aşırı miktarda sodyum içerdiği de belirtiliyor. Oysa bir yaşını doldurmamış bebeklerin günde 1 gramdan (yarım çay kaşığı) , 1-6 yaş arasındaki çocukların da günde 2 gramdan ( 1 çay kaşığı) daha fazla tuz tüketmemesi gerekiyor.

Peynir, ekmek, fırın yemekleri gibi besinlerde çok fazla tuz bulunuyor. Yine bazı bölgelerde annelerin çok erken yaşta başladıkları inek sütü de, standart bir bebek mamasından iki kat fazla tuz içeriyor.

Sosis, pizza, mısır gevrekleri, atıştırmalıklar, tuzlu içerikli veya tuz eklenmiş ev yemekleri bir bebeğin günlük tuz ihtiyacının yarısını, tek porsiyonda almasına neden oluyor.