Çökekli Köyü Ayvacık Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Samsun Ayvacık Çökekli Köyü - Çökekli Köyü Hakkında - Çökekli Köyü Tanıtımı - Çökekli Köyü ResimleriÇökekli, Ayvacık

Çökekli, Samsun ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Çökekli köyü, samsun ilinin ayvacık ilçesine bağllı şirin ve güzel bir köydür. Köy; Samsun, Amasya, Tokat sınır üçgeninde bağlantı köprü görevini yapan, Orta Anadolu'nun Karadeniz sahiline geçiş bölgesindedir. Köy, ilçe merkezine 36 km uzaklıkta olup ilçenin en son köyüdür. Doğusunda Çamlıkale köyü, batısında Sofualan köyü, kuzeyinde Yeşilyurt köyleri, güneyinde ise Yeşilırmak vardır.

Köyün tarihi tam olarak bilinmemektedir. Halkının Trabzon'dan geldiği söylenmektedir. Bu bir söylenti olup net bir bilgi yoktur. Kurtuluş Savaşı döneminde köyde Rumlar olduğu ve Mustafa Kemal Paşa Samsun'a çıktığında, Rumlar köyü yakıp yıkıp kaçtıklarından köyde tarihi bir yapı kalmamıştır.

Coğrafya

Köy ormanlık alanda kurulu olduğundan deprem ve sel tehlikesi yoktur. Yollar toprak yol olup kışın ulaşım sorunu yaşanmaktadır. Köyde iki ilkokul olup 5. yıldan sonra ilçe ya yatılı ya da taşımalı olarak eğitime devam edilir. Genelde tercih yatılı eğitim olarak benimsenir. Taşımalı eğitimde kışın bazı zorluklar vardır.

Köyün güneyinde bulunan Yeşilırmak ve onun kolu olan Gökdere çayı önemli akarsu olup köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Çayda çeşitli tatlı su balıkları yaşamaktadır. Yeşilyrmak üzerinde kurulu olan Hasan Uğurlu Barajı önemli bir rol oynamaktadır. Hem coğrafi güzellik hem de elektrik üretiminde önemli bir yer tutar. Kültürel zenginlikleri mevcuttur.

İklim

Çökekli köyü coğrafi olarak güneye yamaçlı, günün her saati güneş görebilen, karasal bir iklime sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise yağışlı ve soğuk geçer.

Ekonomi

Köyün geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve ormancılıktır.tarım olarak buğday, arpa, mısır, yulaf yetiştirilmektedir.Meyva olarak elma, erik, armut, dut, kiraz ve vişne bulunmaktadır. Orman ürünleri ise, kayın, meşe ve çam ormanlarıdır.

Kültür

Köy düğünleri renkli ve güzel geçer. Üç gün üç gece düğün alayı kurulur. Kazanlar kaynar, çeşit çeşit yemekler pişirilir. Bunların en önemlisi, mısır çorbası, lahana çorbası, lahana sarması, keşkek, buğday çorbasıdır. Mısır ekmeği ayrı bir lezzet katar. Düğünlerde, çeşitli orta oyunları oynanır, güreş tutulur. Davul zurna eşliğinde kına geceleri oldukça güzel geçer. Kına yakılacak gelin ortaya oturtulur gençkızlar tarafından etrafında dönülerek ve kına türküleri söylenerek gelin ağlatılır. Kına yakılır, oyunlar oynanır. Düğüne gelen her davetli davul zurna ile ağırlanır, yemek verilir.

Şehitleri

Rus harbine gidip dönmeyen çok kişilerin olduğu söylenmektedir.

Kibris harbi: Hüsnü EMIRKIRAN 1974

Şırnak: Ertan AD 1994

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ASIM DENK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (362) 799 01 55

Muhtarları

Cemal AKKASOGLU
Faik BAĞ
Hüseyin CAN
ahmet DENK
Bahri AD
celal AD
Asım DENK

Ulaşım

Samsun'dan Ayvacık'a saat başı ve Çarşamba'dan Ayvacık'a her 15 dk da bir minibüs mevcuttur. Yine çevre köylerle ulaşım minibüs veya motorlu kayık veya feribotla yapılmaktadır.

Çökekli köyünden Taşova ya ve Ayvacı ga haftalık düzenli olarak ulaşım saglanmaktadır.Bunlar köyde yaşayan kişilerin özel araçları ve traktörlerle saglanmaktadır.Perşembe ve Pazartesi günleri bahsi geçen ulaşım araçları ile sabah köyden çıkılmakta ve akşam geri dönülmektedir.Köye gitmek isteyenler özel araçları yok ise bu günlerde orada olmaları gerekirki ulaşım sorunu yaşamasın.

çökekli kültürüyle ve yemekleriyle çok iyi bir özelliğe sahip

Coğrafya

hazırlanmaktadır

İklim

Yörede genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılımlı ve yağışlı geçer. Tipik Karadeniz ikliminden farklı olarak yazları daha az yağış alır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 624
2000 599
1997 528

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.aynı zamanda mevsımlık olarak insaat işlerine yönelılmektedır halkımız.ormancılık gun geçtikce onemını yıtırmekte olup halkımız yenı ugraslar olarak mandıracılıga yonelmektedır.

Altyapı bilgileri

köyümüzde alt yapı calismaları daha yenı yeni oluşturulmaktadır. şebeke suyu büyük uğraşlar sonucu getirilip evlerimize dagıtılmıştır.köyümüzün yoları stabize yol olup en yakın gökpınar köyüne kadar asfalt serilmiştir.Herhangi bır ptt şubesi yoktur. Telefon uydu sıstemlı olup en son teknolojılı sıstem kullanılmıştır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz