Çökekyazı Köyü Hizan Bitlis

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hizan Çökekyazı Köyü Bilgileri - Çökekyazı Köyü Hakkında - Çökekyazı Köyü Tanıtımı - Çökekyazı Köyü ResimleriÇökekyazı ,Bitlis Hizan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: HİZAN

İl:BİTLİS

İle Uzaklığı:50km

İlçeye Uzaklığı:14km

Rakım: m

Nüfus:

2000:691
1997:790

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği bilinmemekle beraber "ermenice" bi kelime olup geçmişi hakkında bilgi yoktur.

köy çok geniş bir kültüre sahip olmakla beraber çok eski bir geçmişe de sahip 1. dünya savaşına kadar ermeni ve müslamanların beraberce yaşadığı bir köydür. yöredeki en büyük yaylara sahip olmakla berabergeniş bi toprağa sahiptir.Köyde 3 büyük aile ikamet etmektedir. Üzeyir ağa ve kardeşi Bazit ağa ve Avdeliler.

Köyün bilinen en eski sakinleri Avdeli ler olup Bitlise bağlı lerd köyünden gelmişlerdir.üzeyir ağa kardeşi ile Siirt'e bağlı Eruh ilçesinden gelip yerleşmiştir.Çok büyük bi Aşirete sahip olan Aşiret'in bir bölümü halen Eruhta bulunmakla beraber diğer cevre illerdede mevcuttur.1. cihan harbinde yaşanan sıkıntılar dan dolayı bir birinden uzak kalan aşiret bir dönem bir birinden uzak kalsa da son yıllarda tekrar bir birleşim göstermiştir.

Dipnot: Bir rivayete göre ırak'a bağlı süleymaniye iline bağlı kırbelada daha sonra barzani ye ondan sonrada eruha geldikleri söylenmektedir.

Coğrafya

Bitlis iline 50 km, Hizan ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadı

Köy Muhtarı: ÜBEYDULLAH GÜNDÜZKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz