Çökene Köyü Büyükorhan Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çökene Köyü Büyükorhan - Çökene Köyü resimleri - Çökene Köyü hakkında - Çökene Köyü tanıtımı Bursaİlçe: BÜYÜKORHAN - İl: BURSA


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Çökene, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyümüzün tarihi hakkında çok fazla bilgiye ulaşılmamıştır fakat bazı rivayetlere göre son bir asır içersinde bir kaç mekan değiştirdikleri bilinmektedir bunun sebeplerinden en önemlisi susuzluk ve tarım ve hayvancılıkla uğraşıldığı için önce sulak arazileri bulup yerleşmek olmuştur ancak zamanla yaklaşık 20 yıl önce artık hayvancılık tarımdan istediği verimi alamayan halk büyük şehirlere yerleşmeye karar vermiş ve göç olayı başlamıştır nitekimde bu durumda güzel köyümüzün sonu olmuştur.Köyümüzün ismi,eski tarihlerde köyümüzün olduğu yerden kervanlar geçermiş kervanbaşı buraya gelince develerin dinlenmesi için develere çök-deve-çök-deve dermiş ve zamanla çök-deve ismi ÇÖKENE olmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bursa iline 110 km, Büyükorhan ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 8547
2000 2160
1997 12500

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz