Çomar Köyü Alaca Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Alaca Çomar Köyü - Çomar Köyü Resimleri - Çomar Köyü Hakkında - Çomar Köyü TanıtımÇomar, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.İlçe: ALACA - İl: ÇORUM


Köy Muhtarı: KAMİL ŞAHİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Telefon: 0(364)4312222

Cep Telefonu: 0(537)4201640


Demografik Bilgiler:Nüfusu: 2000 88

1997 91

İle Uzaklığı: 66 km

İlçeye Uzaklığı: 15 km

Tarihiİlçe merkezine 17 km’dir. Yolu asfalttır. 2000 yılı Nüfus Sayımına göre nüfusu 88 olup hane sayısı 33’tür. Bağlık ve bahçelik bir alanda kurulan köyün ilk sakinleri Sivas yöresinden gelmişlerdir. İsmi Çobanpınarı iken zamanla Çomar olmuştur. Çobanpınarı ismi köyün merkezinde bulunan Çobanpınarı isimli çeşmeden gelmektedir. Evler ahşaptır. Çeşmesi ve mezarlığı vardır. Geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kuştepesi, Karılık ve Mehmetinkafa önemli mevkileridir.Bir Türkmen köyü olmakla birlikte köyde yaşayan Pir Sultan Abdal soyundan olan Seyidi Saadeti evlatları yaşamaktadır.Pir Sultan Abadalın büyük oğul Seyit Ali Sultan Banaz’ı terketmek zorunda kalınca yanındakilerle beraber Çorum/Hüseyinabad(Alaca)/Çomar Köyü’ne geliyor. Köyü kurmuş olma ihtimali çok yüksek. Seyit Ali Sultan 27 yıl Çomar’da kaldıktan sonra kız kardeşi Senem’le birlikte yeniden Banaz’a dönüyorlar.Köydeki Yılkıcı Baba (Battal Gazinin at bakıcısı) yine çomar köydeki Battal Gazinin saklandığı Culfalık kayası denilen yerler bugün halk belleğinde söylence olarak yaşamaktadır.


CoğrafyaÇorum iline 66 km, Alaca ilçesine 15 km uzaklıktadır.


İklimKöyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 88
1997 91


EkonomiKöyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar

2004 Kamil Şahin
1999
1994
1989
1984


Altyapı bilgileriKöyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyonu vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait bilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz