Çömlekçi Köyü Bodrum Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bodrum Çömlekçi Köyü - Çömlekçi Köyü Hakkında - Çömlekçi Köyü Tanıtımı - Çömlekçi Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: MUSTAFA ORAL

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (252) 378 70 30

Cep Telefonu: 0 (532) 576 42 71

Çömlekçi, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyde çok önceleri topraktan çömlek yapıldığı için köye bu ad verilmiştir. Köyün yerleşim yeri ile ilgili olarak daha önceden "Dörttepe" ve "Eskiköy" denilen yerlerde yerleşim olduğu, şimdiki köy alanının sonradan yerleşim yeri olarak seçildiği söylenmektedir. Köy halkı çalışkanlığı ile bilinir. Köy halkı çok çeşitli işlerle uğraşmaktadır, hatta bazı ailelerin birden fazla iş alanı vardır. Seracılık, Zeytincilik, Hayvancılık, Halıcılık, Bağcılık, Arıcılık v.b. başta gelen iş alanlarıdır. Çömlekçiköyünde seralarda üretilen domateslerin çoğu arı ile üretilmektedir. Yetiştirilen ürünler hasad edildikten bir gün sonra pazara çıkarılmaktadır. Yetiştirilen ürünler üreticiler tarafından Bodrum ve çevresindeki pazarlarda satılmaktadır.Gündüzleri bayram ve düğün günleri haricinde halkı kahvede bulmak çok zordur. Herkes işiyle ilgilenir. Bayramlarda, düğünlerde ve mevlütlerde köy halkı bir araya gelir. Köydeki herhangi bir kişinin hastalanması durumunda o kişi ziyaret edilir. Bu özellikleri ile Çömlekçi köyü diğer köylerden farlılık gösterir.

Kültür

Köyün gelenekleri:köyde düğünler 3 gün sürer.1. gün kına gecesi,2.gün yemek yapılır ve yenir akşam da balo olur.3.gün ise gelin alma yapılır.

Coğrafya

Muğla iline 121 km, Bodrum ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 617

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz