Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri - Talas Çömlekçi Köyü - Çömlekçi Köyü Hakkında Bilgiler - Çömlekçi Köyü ResimleriÇömlekçi, Kayseri ilinin Talas ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi sunlardır: Köy bundan 350 sene önce Kahramanmaras'tan yazin hayvanlarini otlatmak icin yaylaya gelen Ali onbasilar adli gocebelerin yerlesmesiyle meydana gelmistir. Daha sonra Talas'tan gelen Kahveciogullari ve Filistinden gelen Kenanlilar'in yerlesmesiyle buyumustur.maraştan gelen hacıonbaşıların birkısmı kelgin köyünü kurmuşlar,altı kardeş olan hacıonbaşıların iki aylesi kelgin köyüne yerleşmişlar bu köydekilerin soy isimleri göktaş ve çalışkan,keloğlu,karadöl,çimenli,karayel,yıldız.kö y ilk önceleri Develi nin köyü iken 1957 de tomarza ilçesine bağlanmış,1995 yılındada talas ilçesine bağlanmıştır,develiye 30 km,tomarzaya 17km,talas 35km mesafededir.köyün arazisi tarım için fazla elverişli değildir.ilk yerleşenler koyunculukla uğaşır,sonradan gelen kenanlılar isa çanak çömlek yapıp civar köy ve ilde satıp geçimlerini sağladığından çömlekçi ismini almışlardır.

Kültür

köy tipik anadolu köyüdür,şivesi kayseri şivesi ve eski avşar ağzıyla konuşur,yörük ve türkmen milletidir.giyim kuşam müslüman türk milletine yakışır şekildedir,köy gurbetçi köyü olduğundan özellikle kışın ev oturmaları sohbetle geçer,düğünler çok güzel olur,ölüm vuku bulunca herkes elbirliği içerisinde cenazeye katılırlar.hanımbacılarımız çok güzel ekmek yaparlar..

Coğrafya

Kayseri iline 49 km, Talas ilçesine 35 km uzaklıktadır.develiye 30 tomarzaya 17km.dir.doğusunda örencik,kuşcağız,yeşilbağ köyleri,güneyinde kelgin köyü,kuzeyinde cebir köyü,batısında erciyes dağı bulunmaktadır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2009 1079
2007 979
2000 915
1997 927

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -Mehmet ŞİMŞEK
1999 - Hasan Çoban
1994 - Nafi Özcan
1989 - MEHMET DEMİRCİ
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz