Çongar Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Delice Çongar Köyü - Çongar Köyü Hakkında - Çongar Köyü Tanıtımı - Çongar Köyü Resimleri
Tarihi

Kırıkkale ili Delice ilçesi Çerikli kasabasına bağlı olan köyümüzün isminin Cöngeri Türklerinden geldiği kuvvetli bir rivayettir.1959 yılına kadar Keskin ilçesine bağlı iken, Delice'nin (Karabekir) ilçe olmasından sonra buraya bağlanmıştır. Bu bölgede bulunan köyler genelde Oğuz Türklerinin boyları olan Türkmen ve Yörüklerden oluşmaktadır. Çongar köyünü ise Yörükler oluşturur. Tarih kitaplarında köyün yaklaşık 400 yıla dayanan bir tarihinin olduğu yazılmakta ise de; Çongar Köyünün 3,5 km doğusunda Çerikli kasabası yolu üzerinde bulunan 8,5 m yüksekliğindeki Kültepe höyüğünden ve çevrede yapılan arkeolijik kazılardan elde edilen bulgularda M.Ö 3000 yıllarına kadar indiği görülmektedir. Çongar köyünün Kırıkkale İl merkezine yaklaşık 62 km'dir. Doğu Anadolu ve Karadeniz Karayolu ile Demir yolunun köye uzaklığı nedeniyle köy fazla gelişmemiştir. Köyde Yemen, Kurtuluş ve Kore Savaşlarında şehitler olduğu gibi Kore ve Kıbrıs savaşı Gazileri de bulunmaktadır.

Kaynak : Doğan Delice

Kültür

Köyde Orta Anadolu kültürü hakimdir.Düğünler Cuma namazından sonra bayrağın dualanmasıyla başlar. Cumartesi Gelin ve Damat yakınları karşılıklı birbirlerine kına getirirler kalabalık gruplar halinde, o gün tüm köy halkı yemeğini düğün evinde yer. Gece eğlence en doruk noktaya gelir. Pazar sabahı kız evini bir hüzün erkek evini ise tatlı bir telaş sarar yine kalabalık eşliğinde gelin almaya gidilir. Davul-Zurna eşliğinde 5-6 aşamadan oluşan yanlız erkeklerin çektiği (oynadığı), kadınlarında zılgıtları(lilili) ile eşlik ettiği halayı görülmeye değerdir. Askere gidecek gençlerde yaklaşık son bir aylarını evlere davete giderek geçirirler. Büyükleri askerlikle ilgili nasihat ederler askerliğin kutsallığı anlatılır, eğlenceler düzenlenir aynı tertipler tek yumruk olur. Kınalar yakılır, gidiş günü geldiğinde Köy Meydanında herkes toplanır son nasihatlar edilir. Köyün İmamı dualarını yapar ve ayrılık başlar.Yemek kültürü Sabah kahvaltısında iki saç arasında tezek korunun içerisine gömülerek pişirilen sıcak pamuk gibi(adından anlaşıldığı gibi) Melek Çöreği arasına dürüm yapılmış tam yağlı çömlek peyniri, Arapaşı, Hasıde(Pekmez, Un ve Tereyağdan oluşur), Yufka üzerine dökülen hafif sulu Bulgur pilavı ve yanında Fasulye-Patlıcan Turşusu, üzerine tasta buz gibi soğuk ve köpüklü üzüm ekşisi içilir, arap aşı, omaç(bol tereyağda Yumurta ve Yufka ekmeğin karışımı dürüm),Gölleme ve Çalma(pekmezden yapılan bir tür marmelat Ayrıca;yıllardır köyde faliyette bulunan Kuran Kursu da yöreye çok faydalı olmuş, değerli ilim adamları yetiştirmiş ve köyün tanınmasında da etkili olmuştur.

Coğrafya

Kırıkkale İline 62 km, Delice ilçesine 23 km ve çerikli kasabasına 13 km uzaklıktadır.Köye karayolu ile gidilebileceği gibi, Çongar köyünün Kuzey Batısına düşen ve yaklaşık 4 km uzaklıktaki Yağlı ve İzzettin köyü Tren istasyonlarından istifade edilerek demir yoluylada ulaşılabilinir. Karayolu ulaşımı Balışeyh İlçesine bağlı Samsun yolu üzerinde bulunan İzzettin köyü içerisinden geçen toprak yoldan gidilebileceği gibi Yozgat yolu üzerinde bulunan Çerikli kasabasından ayrılan asfalt yoldan gidilir.Güneybatısında Mehmetbeyobası, batısında Kenanbeyobası ve İzzettin, kuzeyinde Büyükyağlı kasabası ve Herekli Doğusunda Çerikli kasabası ve Tavaözü, güneyinde Çatallı,Karakoyunlu ve Tekke köyleri bulunmaktadır.

Nüfus

1980 yılına kadar 150 hane kadar olan nüfus şimdi çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu yaklaşık 45-50 haneden ibarettir. Ancak yaz aylarında nüfus yoğunlaşır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Yaklaşık 60 yıl kadar önce pamuk dahi yetiştirilen köyümüzde tarımın başını buğday, ay çiçeği, şeker pancarı ve üzüm çeker. Çok güzel meyve ağaçları bulunur. Helede şerbet gibi sulu ve kumlu armutu çok lezzetlidir. Ayrıca kıraç tarlalarda yetişen lokum kıvamında mis gibi kokan kavunları bir harikadır. Hayvancılık büyükbaş ve küçükbaştan oluşmaktadır. Bu hayvanlardan elde edilen ürünler ancak köy halkının ihtiyacını karşılar. Elde edilen sebze ve tahıl ürünleri Kooparatif olmadığından dolayı Salı günü Çerikli kasabasında kurulan pazarda ilk elden tüketiciye ucuz şekilde pazarlanır.Yalnız son dönemlerde dışarıya büyük göç oldugu için tarım ve hayvancılıkta büyük gerileme olmuştur.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır yalnız son dönemdeki göçlerden sonra taşımalı egitime geçilmiştir az sayıdaki ögrenciler servislerle Çerikli deki okula taşınmaktadır. Köyde Müftülüge baglı birde kuran kursu bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır yalnız hizmet vermemektedir . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.