Çöplüce Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri -Çöplüce Köyü Araç - Çöplüce Köyü Hakkında - Çöplüce Köyü Tanıtımı - Çöplüce Köyü ResimleriBilgiler

Nüfus 107 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37820
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Araç
Çöplüce, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

Köyün kayıt altında belirli bir tarih belgesi bulunmamaktadır. Ancak köy içerisinde 150 yıllık evler bulunmaktadır. Köyün camisinin ise defalarca tadilatdan geçtiği bilinip ilk yapılışı ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.Âhmet metin tarafından yapıldığı öğrenilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri:
Her bayramda mezarlığa gidilir ve helva dağıtılır. Bayram namazı klındıktan sonra herkes sıraya geçip küçükler büyüklerin ellerinin öper. Köy odasında erkekler kendi aralarında oyunlar oynarlar, büyükler ziyaret edilir.
Coğrafya

Kastamonu iline 85 km, Araç ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - Satılmış Eskin Tel:0535-585-90-35

2004 - Ramazan Akçal
1999 - Satılmış Eskin
1994 - Satılmış Eskin
1989 - Satılmış Birsen
1984 - Celal Calay
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi ve kanalizasyon]] şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köy halkının en önemli istekleri ve istedikleri:Muhtarın girişimiyle develetin yarıdımı ile köyümüzün en büyük sorunu olan yolumuzn yapılmasını asvaltlanmsını istiyoruz köyümüzn tek girişi cıkışı aynı yerden olmasını istemiyoruz eflani istikametine dogru yeni yolların acılmasını başka yerlere de gidişlerin olmasını istiyoruz lütfen Köyün içersindeki eski tehlike yaratan evleri samanlıkklar vs. yıkılıp temizlenmesini bizim köyünde bi başka ların köyü gibi güzel köy olmasını istiyoruz.

Muhtar duy sesimiz aloooo Yana dogru okuyun Yegenin :Hasan Eskün
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz