Çorlu Köyü Karaisalı Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorlu Köyü Karaisalı - Çorlu Köyü resimleri - Çorlu Köyü hakkında - Çorlu Köyü tanıtımı Adanaİlçe: KARAİSALI - İl: ADANA


Köy Muhtarı: SALİH GÜLEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri: bilgi yok


Çorlu, Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çor kelimesi hastalık, uğursuzluk gibi anlamları vardır. Esasen bir kısım ören yerleri nedeniyle bu ismin takılmış olabileceği tahmin edilmektedir. Kesin bir bilgi mevcut değildir.

Kültür

Yörük-Türkmen köyü olup her kadın boş zamanında mutlaka istarının (çıkrığın) başına geçer ve çul, savan, çuval dokur. Ekonomik nedenlerle süt, peynir üretimi dayanışma gerektirdiği için yakın akrabaların, komşuların bu üretimde birleştikleri görülür. Erkekler, suyun ısınmasını önlediği için, çam ağacından oyma sürahi (çam bardak) ve oyma kaşık yaparlar. Her cuma gecesi ölmüşlerin evlerini ziyaret ettiği ve onları hoş karşılanılması gerektiğine inanıldığı için günlük çalısının kökünden elde edilen yağ yakılarak tütsü yapılır ve Kuran'dan dua ve ayetler okunur. Nazara inanılır. Nazar değmemesi için kara çalı, çaltı dikeni, gök boncuk gibi takılar hayvanlara ve çocuklara takılır.

Coğrafya

Adana iline 65 km, Karaisalı ilçesine 15 km uzaklıktadır. Araplı, Akışlı, Bozukhüsür, Hüsür, Kalaycılar, Kevizli, Konurlu, Sürmeller, Cennetli mahalleleri vardır. Toroslar'ın eteğinde kuruludur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 759
1997 749

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Orman köyü olup ormancılık da ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Salih Gülen
2004 - Sami Kara
1999 - Sami Kara
1994 - Halil Akış (Ali oğlu)
1989 -
1984 - Mahmut KARA

Altyapı bilgileri

Köyün Hüsür ve Kevizli mahallelerinde ilköğretim okulu vardır. Yalnız Hüsür mahallesinde içme suyu şebekesi vardır. Mahallelerin hiçbirinde kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Hüsür mahallesine ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, Kevizli-Konurlu-Araplı-Cennetli mahallerinden geçen diğer yol ise stabilize toprak yoldur. Kalaycılar, Akışlı ve Bozukhüsür mahallerine ise orman yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz