Crysis Oyunu

#1
CrysisSistem Gereksinimleri;
* Windows XP veya Windows Vista
* İşlemci: XP için 2.8, Vista için 3.2 GHz eşleniği
* Bellek: XP için 1 GB, Vista için 1.5 GB
* Ekran kartı: 256 MB bellekli nVidia GeForce 6800GT, ATI Radeon 9800 Pro. Vista için Radeon X800 Pro denmiş. Mobil GPU'lar ve entegre grafik yongaları desteklenmiyor, ama mobil olanlarda çalışabilir.
* Sabit disk: 12 GB boş disk alanı
* DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

Yukarıdaki gibi veya daha yüksek bir sistem Crysis'i oynatacaktır, ancak söylediğimiz gibi videolarda gördüğünüz kaliteyi beklemeyin. Önerilen sistem gereksinimleri de şöyle:

* Windows XP veya Vista
* İşlemci: 2.2 GHz'den daha hızlı Intel Core 2 Duo veya AMD Athlon X2 4400+
* 2 GB bellek
* Ekran kartı: nVidia GeForce 8800 GTS/640 veya benzeri


Oyun İçi Görüntüler;Oyun Bilgileri;
2004 yılına gelindiğinde Half Life ve Doom 3 gibi oyun piyasasının göz bebekleri kategorilerinde kıyasıya yarışıyorlardı. Kullandıkları grafik motorları ile herkesi şaşırtıyorlardı. Herkes bu çekişmenin hep bu iki oyun arasında geçeceğini düşünüyordu. Ancak Almanya'da yaşayan 3 kardeş; Anıl Yerli, Avni Yerli ve Cevat Yerli kardeşler CryTek şirketini kurdular. Oyun piyasasını sessizce izleyip esas bombayı patlatacakları günü bekliyorlardı. Kendilerinin yaptığı ve geliştirdiği Cry Engine grafik motorunu ilk kez bir oyunda deneyeceklerdi. İşte o gün geldiğinde tüm oyun piyasasına bomba gibi düşen FarCry'ı piyasaya sürdüler. Oyundaki grafik detaylarının inanılmaz olması ve düşmanların yapay zekalarının şaşırılacak derecede iyi olması, herkesin dikkatini bir anda FarCry'a çevirdi. Artık Half Life ve Doom 3'ün kategorisine sıkı bir FPS oyunu daha katılmıştı. Yerli kardeşlerin kurduğu CryTek şirketi de bu oyunla kendisinden oldukça söz ettirdi ve FarCry ile birlikte ödülleri birer birer toplamaya başladı. Türklerin böyle bir atak yaparak isimlerini duyurması bizleri de son derece mutlu etmişti ve gurur duymuştuk. Ama CryTek firması daha iyisini yapmak için kolları sıvadı ve gelmiş geçmiş en iyi FPS oyunu yapmak için çalışmalarına başladı. İkinci bomba ise çok geçmeden patlatıldı. FarCry'ın izini takip eden CrySis dünya oyun piyasasına bomba gibi düştü.

Gizemli senaryo

Yıl 2020 Dünya'ya devasa bir meteor düşüyor. Meteor'un düşmesi haberi her tarafa yayılıyor. İlk önce Kuzey Kore hükümeti meteorun düştüğü adayı abluka altına alıyor ve adanın tüm girişlerini kapatarak meteor ile ilgili çalışmalarını sürdürmeye başlıyor. Çünkü bu meteor'un sıradan bir taş parçası olmaması ve gizemli bir şeylerin olması Kuzey Koreli bilim adamlarını şaşırtıyor. ABD hükümeti de bu meteor'u araştırmak için adaya özel bir tim gönderiyor. Özel tim adaya vardıklarında karşıların da Kuzey Kore ordusunu görünce savaş durumu başlıyor. Ancak meteor'daki gizem gün ışığına çıkıyor ve meteor beklenmedik bir şekilde patlıyor. Tüm ada buz kesiliyor. Bundan sonra Kuzey Koreli ve ABD'li askerler ölüm kalım mücadelesi veriyor. Kurtulmaları için iş birliği yapmalılar. İşte bu şekilde müthiş macera başlıyor.

İlk önce oyunda kontrol edeceğimiz karakteri tanıyalım. Hatırlarsınız FarCry'da Jack Carver'i kontrol ediyordu. CrySis'de ise Jake Dunn'u kontrol edeceğiz. Jake ile ilerlerken yardımcı kuvvetler kimi zaman bizim yanımızda olacak kimi zaman ise tek başımıza hareket edeceğiz. Oyunun önemli noktalarından biri ise oyunda her canlının ayrı bir yapay zekası olacak. Yani askerler aynı şekilde hareket edip, aynı hareketleri yapmayacak. Herkes için ayrı yapay zekalar geliştirilmiş. Bu da her oyunda bulunan bir özellik değil. O yüzden CrySis diğer oyunlara benzemeyecek.

Hatırlarsanız FarCry'da serbestce hareket ediyorduk. Bir yere gitmek için istersek yüzerek istersek bot ile gidiyordu. Yani belli bir mantık yoktu. CryTek bu özelliği CrySis'de de devam ettirmiş ve herhangi bir zorlama olmadan serbestliğe önem vermiş. CrySis'de yukarıda söylediğim gibi isterseniz yardımcı kuvvetleri yanımıza alarak istersek de tek başımıza göreve giderek hareket edebiliyoruz.

Müthiş grafikler

Yerli kardeşler CryTek'i kurduktan sonra kendilerinin yaptığı ve geliştirdiği Cry Engine grafik motorunu ilk kez FarCry'da denemişlerdi. Sonucu çok geçmeden aldılar ve inanılmaz grafiklerle donatılmış bir oyun karşımıza çıkmıştı. Hatta oyunu bırakıp etraftaki mükemmel manzarayı seyredenler bile olmuştur. İşte CryTek'de yeni oyunu CrySis'de Cry Engine teklonojisini geliştirerek Cry Engine 2 grafik motorunu yaptılar. Çok geçmeden oyunun videoların da gördüğümüz müthiş grafikler ve fizik motoru bizleri bir kez daha şaşırtmıştı. FarCry'dan daha kaliteli ve detaylı grafiklerin CrySis'de olacağını görüyorduk.

CryTek'in Soft Shadows teklonojisini de geliştirerek bu alanda da bir numara olmak istiyor. Soft Shadows sayesinde oyunun gölgeleri hazırlanmış. Bu alanda da gerçekciği sonuna kadar zorlayan CryTek firması bizleri bir kez daha hayrete düşürüyor. Oyunda bulunan her ağacın yapraklarının ayrı gölgeleri bulunuyor. Ayrıca bir askerin ağaça çarpması sonucunda ağacın ve yaprakların o anki şekli birebir gerçeğe uygun yapılmış. Ayrıca oyundaki patlamalar, yanmalar ve kırılmalar da gerçeğe uygun hazırlanmış. Oyunda Gece-Gündüz gibi olaylarda meydana geliyor. Yukarıda tüm saydıklarım oyunun teklonoji demosun da ve E3 fuarında herkese gösterildi ve CyrSis'in ne kadar iddalı bir oyun olacağı gözlendi.

Gelelim hiçbir oyunda olmayan ve yalnızca CryTek'de olan karakter modellemelerine. Size garanti veriyorum CryTek'deki karakter modellemeleri kadar gerçeğe uygun bir modelleme bu zamana kadar hiçbir oyunda yapılmadı. Karakterlerin yüz hatlarını tek tek incelediğiniz zaman bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Karakterlerin duruşu, koşması ve her hareketi özenle yapılmış. Oyunun müziklerine baktığımızda oyundaki ortama göre şekilleniyor. Eğer savaşın tam ortasında olursanız o duruma göre müzik çalıyor. Yani oyunda ki durumunuza göre müzikleri duyacağız. Kaliteli müziklerin yanında oynunun sesleri ise gerçeğe uygun yapılmış. Silahın çeşidine göre silah sesleride farklı olacak. Ayrıca yanma, patlama gibi olaylarda da sesler gerçekte nasılsa oyunda da o şekilde olacak.

CrySis ve Vista

CryTek firması ilk oyunu FarCry için Ubisoft ile anlaşmıştı. FarCry'dan sonra CryTek şirketi ve Ubisoft anlaşamadı. Bunun üzerine CryTek EA Games ile anlaşarak CrySis'i duyurmuştu. CrySis'de çok yüksek teklonoji kullanan CryTek oyunu Windows Vista ile beraber çıkacak olan Direck X 10 teklonojisi ile hazırladı. Bu nedenle oyun Windows Vista ve Direck X 10 ile çalışacak. Ayrıca CrySis'in piyasaya çıkan ilk DX10 uyumlu oyun olacağını da belirtelim.

Herkesin merakla bekldiği CrySis'in sistem gereksinimleri 2 ay önce açıklanmıştı. Oyunun minumum sistem gereksinimleri; Athlon 64 3000+ ya da Intel P4 2.8 GHz işlemci, Nvidia 6600 ya da ATI Radeon X800GTO (SM 2.0) grafik kartı, 768 Mb Ram (Windows Vista'da 1Gb), 6 Gb Hard Disk alanı, 256k ya da üstü Adsl, DVD sürücü, DX9.0c kurulu Windows XP

Önerilen sistem ise; Dual Core Athlon X2 ya da Pentium D, Nvidia 7800GTX ya da ATI, Radeon X1800XT (SM 3.0) grafik kartı, 1.5 Gb Ram, 6 Gb Hard Disk alanı, 512k ya da üstü Adsl, DVD sürücü, DX10 kurulu Windows Vista

Bu sistemler de gösteriyor ki oyun grafk açısından mükemmel olacak. Ancak oyunun minumum sistem gereksinimlerde de çalışması sağlanmış. Ama oyunun asıl grafikleri Vista ve DX10 ile görülecek.

CrySis geliyor

3 Türk kardeşin Almanya'da kurduğu CryTek şirketinin kısa zamanda büyümesi ve gelişmesi bizleri elbette çok mutlu etti. FarCry'la başladıkları bu yola CrySis ile devam ediyorlar. FarCry'dan daha kaliteli ve detaylı grafiklerin kullanıldığı oyun. Tüm dünya tarafından merakla bekleniyor. Oyunu 2007 yılının ilk çeyreğinde çıkması planlanıyor.

Ayrıca bizlere sevindirici haberi CrySis'in yaratıcısı Anıl Yerli'den geldi. Anıl Yerli bir röpörtajında: ''İstanbul'da bir ofis açmak istiyoruz. Ancak vergiler ağır olduğu için İstanbul'a bir tekno-kent açılmasını bekliyoruz. Eğer bu da gerçekleşmezse bile CrySis'i Türkiye'ye tamamen Türkçe ve ucuz getirmek istiyoruz. Bunun için EA Games ile görüşüyoruz '' demişti. Bu demek oluyor ki eğer Anıl Yerli'nin dediği olursa CrySis Türkiye'ye hem ucuz hem de Türkçe gelicek. Ne diyelim inşallah olur ve bizde gelmiş geçmiş en iyi FPS olmaya aday olan oyunu kendi dilimizde oynarız. Heyecanla bekliyoruz.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Crysis Oyun İncelemesi - Crysis Oyun Tanıtımı - Crysis Oyunu Hakkında

Farcry’ı hala unutamadığınızdan eminim. Zaten öylesine oyun dinamiklerine sahip bir oyun bu kadar kısa sürede unutulması oyuncuların vefasızlığı olurdu. Şimdi kafanızda Farcry ile ilgili deneyimlerinizi bir gözden geçirin. Bir yaz günü. Tatile çıkamamışsınız ve deniz özleminiz içinizi yakıyor. Birden tropik adada geçen bir oyun, sizlerin tüm tatil isteklerini karşılıyor. Yeşilliğin ve ormanlık alanların devasa bir haritada, kocaman bir deniz ile etkileşimi sizi baştan çıkarıyor. Oyunu bir kenara bırakıp ortamın güzelliğine dalmışken, reflekslerinize hakim olamayıp, isteklerinize yenik düşerek denize atlıyorsunuz. Harika değil mi?

Farcry iyi bir oyundu. Sadece manzarasıyla değil, harika bir oynayış sistemini böylesine güzel bir ortamla birleştirebiliyordu. Uzunca bir süre oynadık. Hatta yalayıp yuttuk. Bir süre sonra oyunu bitirdik, tekrar bitirdik ve yine bitirdik. Biz henüz birkaç kez daha bitireceğiz derken yeni bir oyun duyuruldu. Adı sanırım Crysis olmalı…Oyunun uzun süreli takipçisi olduğunuz için konuyu kapmış olmalısınız. Ama yine de bilmeyen arkadaşlar olabileceğini düşünerekten kısaca anlatayım. Adada kazı yapan arkeoloji grubu bir kazı sonrasında ilginç bir şeyler bulurlar. Ancak henüz onlar bile inceleyemeden Korelikler tarafından kaçırılırlar. Bizim ekibimizse bunları onların ellerinden kurtarmak için adaya giderler. Bu arada tarih 2020’dir. Anlayacağınız teknoloji oldukça gelişmiştir ve askerlerimiz üzerinde NanoGiysi adında adeta bir kalkan vardır. Ayrıca Bilgisayar sistemiyle çalıştığı için kendini yenileyebiliyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor. Her neyse giysi hakkında daha sonra detaylı bilgiler vereceğim. Koreliler bu gelişmiş elbiseler yanında ezim ezim ezilirken birden dünyaya gelen ziyaretçiler tüm işleri alt üst eder…

Vay, manzaraya bak!

Farcry muhteşem grafiksel özellikleri ve motoruyla baştan çıkarıcı bir oyundu. Tropik bir adayı bizlere bir oyunda olabilecek en gerçekçi yüzüyle sunuyordu. Peki ya Crysis? Sorusu bile komik geliyor. Söz ettiğimiz şey CrysisEngine motoru ve geliştirildiğinde şimdiye kadar hiç görmediğimiz bir gerçekçiliği bize sunabilecek bir TEKNOLOJİYE SAHİP. Bilakis zaten öyle oldu. İşte kanıtı.

Crysis de Farcry gibi öncelikle motoruyla ön plana çıkıyor. Oyun yine bir tropik adada geçiyor. Ortam harika. Ağaçlar, deniz her şey mükemmel be ortamı tamamlayıcı nitelikte. Hatta güneşten gelen ışınların ağaçların arasından yavaşça sızarak yere vurması, gün batımına doğru oluşan manzara, ağaçların ve otların yavaş yavaş esişi… buradan da anlıyoruz ki bir oyunu sevmek aptalca betimlemeler yapmaya insanı acayip şekilde zorluyor. Her neyse grafikler gerçekten harika. Her şey olabileceğinden fazla gerçek. Ancak bunu sizlere buradan anlatmak güç. Oynayıp bizzat görmek en iyisi olacaktır.Ayrıca unutmadan oyunun kurulum dosyaları içerisinde yer alan Sandbox adında bir program var. Bu program aracılığıyla Crysis’i sıfırdan yapma imkanı yakalıyoruz. Bu program Yerli kardeşlerin Crysis’i hazırlarken kullandıkları programın ta kendisi. İstediğiniz kadar düşman, yada ağaç veyahut dağ, tepe koyun. Crysis’i sıfırdan istediğiniz gibi yapın. Ancak tüm bunları yaparken biraz olsun grafik kartınızı düşünün.

Tıpkı Farcry

Crysis’de tıpkı Farcry gibi rahat ve geniş kapsamlı bir oynayışa sahip. Oldukça rahat. Kamera açıları ya da kontroller bir sorun yaratmıyor. Ayrıca Farcry’de olan birçok özellik hala oyunda mevcut. Sadece Team Deathmatch özelliği bulunmuyor. Buna karşılık daha geniş bir Multi Crysis var ortada. Yani oyun süresi daha uzun ve daha eğlenceli. Tabi burası henüz oynayışın başı. Asıl sır Nanogiysi’de saklı. Nanogiysi oldukça gelişmiş bir elbise. Bu elbise sayesinde insanoğlu yapabileceği etkilerin birkaç katını çok az güç sarfederek yapabiliyor. Ayrıca Nanogiysi kendini yenileyebiliyor. Maximum güç ve Maximum zırh özellikleri sayesinde oyun daha da bir keyifli hal alıyor. Ayrıca pelerin özelliği sayesinde zaman zaman görünmez olabiliyoruz. Bu özelliği daha çok birkaç deste adamla çarpışırken kullanmak faydalı oluyor. Zaten süresi kısıtlı. Bu yüzden dengeli kullanmak çok önemli.

Oyunun yapay zekası da oldukça gelişmiş. Düşmanlar çok zeki. Aptalca hamleler yaparak size saldırmak yerine, objelerin arkalarından sizlere ateş ediyorlar. Ölü bir asker gördüklerinde yanından umursamazca geçmiyor, ölüm nedenini araştırıyorlar. Silah sesleri ya da tıkırtılar duyduklarında o bölgeye geliyor ve gerekli müdahaleleri yapıyorlar.

Sesler

Beklide Crysis’i tüm bu artılarından daha da çekici kılan bir özelliği sesleri. Sanırım sadece biz Türkler için. Çünkü oyun baştan sona Türkçe. Böylesine bir oyunu Türkçe konuşmalarla oynamak hem güzel duygular uyandırıyor hem de Türk oyun sektörünün hala ölmediğini gösteriyor. Oyunun sesleri çok iyi. Silah sesleri ve patlamalar oldukça iyi. Seslendirmeler çok iyi yapılmış. Bu konuda EA’yı tebrik etmek gerek. Çok iyi bir seslendirme yapmış. Seslendirmede rol oynayan kişileri de söylemekte fayda var. Kişiler; İpek Tuzcuoğlu, Levent Ünsal, Ali Ekber Diribaş, Ayhan Kahya, Bora Sivri, Bora Seçkin ve Dolunay Soysert. Bu kişiler işlerini iyi yapmakla beraber, oyuna ses tonları çok yakışmış.

Crysis güzel bir atmosferi var. Belki bir Call of Duty 4 kadar iyi bir oyun değil, ama Türkçe seslendirmeleri, fiyatının 49 YTL oluşu ve grafikleri onu bizler için oldukça çekici kılıyor. Crysis kesinlikle alınması ve hatta orijinal alınması gereken bir oyun. Hem Türkçe oynamak hem de Türk Oyun Sektörüne biraz katkıda bulunmak için lütfen orijinal alın.