Çukurca Köyü Gerede Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gerede Çukurca Köyü Bilgileri - Çukurca Köyü Hakkında - Çukurca Köyü Tanıtımı - Çukurca Köyü Resimleri


Çukurca Köyü Gerede Bolu Köyü

Bolu ilinin Gerede ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:GEREDE

İl: BOLU

Tarihi

Köyün eski adı Oyuk Divan´dır. Konya Selçukluları´nın V.hükümdarı II. Kılıçarslan ibni Mesud'un onbir şehzadesi vardı. Bunlardan Melik Nizamettin Argunu, Amasya havalisine vali olarak göndermişti. Bu zat Gerede ve Kastanmonu yolu ile Amasya'ya giderken bir müddet Gerede'de kalarak halkın kendisine biatlarını temin için o zamanın adetlerine göre münasip yerlerde toplantı mahalleri tayin ederek halkın toplanması için kös (büyükdavul) çaldırarak yer yer halkı toplamıştır. Sonradan bu toplantı yerlerine divan adı verilerek divan teşkilatı yapılmıştır. Daha sonra Çukurca'ya çevrilmiştir.

Sivrioğlu Tepesi´ndeki caminin de o zamanlardan kaldığı sanılmaktadır. Bugün sadece yarım metre kadar temeli olan cami, 1940'lara kadar faaldi. Bu tepenin karşısında, Kösreli yolu üzerinde birde Tereller mezarlığı vardır. Kadıoğlu Çeşmesi'nin de tarihte bu yıllara rastlamaktadır. HASAN ONUR

Soyu Osmanlıya dayanan Başer ailesi bu köyde ikamet etmektedir.Ahmet Başer

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Gerede'den iki yolla gidilir. Gerede-Ankara yolunun Kazanlar, Zeynallar, Çalaman, Hasanlar, Kalaç, Çukurca; 19 km'dir. Gerede-Karabük yolunun Kabaklar, Sungurlar, Yağdaş, Kutça, Eymür, Kalaç, Çukurca; burası da 16 km'dir. Her iki yolda asfalt yoldur. Çukurca'nın Bolu'ya uzaklığı 70 km'dir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. daha çok karasal îklîmîne yakındir.
Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 62
1997 84

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Ali ÜNLÜSOY

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 03743281028

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali Ünlüsoy
1999 - mustafa ünlüsoy

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı: 70 km

İlçeye Uzaklığı: 19 km

Rakım:mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Çukurca Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz