Çukurca Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çukurca Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Çukurca Köyü - Seyitgazi - Çukurca Köyü HakkındaÇukurca, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün Adı,Çukurun içinde olduğu için çukurca denmiştir.Köyün girişine gelmeden önce sadece minaresinin ucu görünür.diğer adı Burhaniye diye geçer ama pek kullanılmaz... köy 1891 (rus harbi)zamanında Bulgaristanın Deliorman provada bolgesınden göçmen olarak gelip yerleşmişlerdir.köyü adı:genç ağa (hasan)adlı birisı kurmustur. daha sonra akrabaları gelıp yerlesmıslerdır.genç ağa adındaki zatı muhterem demircilik zanaatkarıymış.avcılığı sevdiği için böyle dağlık ve ormanlık bir bölgeye yerleşmiştir.

Coğrafya
Eskişehir iline 70 km, Seyitgazi ilçesine 23 km uzaklıktadır.Köy yolu tamamen asfalt olup iyi durumdadır. tarihi yazılıkaya anıtı bu köye 3 km yakınındadır. Frigya eserleri olan doğanlıkaya ,akpare kale ve direkli kale bu köy sınırları içindedir. Çukurca köyü Çukur bir derede olduğundan bu ismi almıştır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 197
1997 170

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca taş ocakları mevcut olup burada işlenen malzeme şehir merkezi,civar köy ve ilçelere temel taşı olarak satılmaktadır.köyün geçim kaynakları arasında önemli yer almaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Yaşar Osman Kütük
1999 - Basri Arslangiray
1994 - Basri Arslangiray
1989 - Ali Kahya
1984 - İsmail Mercan

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ama taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Hiçbir GSM operatörü çekmez.​