Çukurçayır Köyü Savaştepe Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çukurçayır Köyü Savaştepe Bilgileri - Çukurçayır Köyü Hakkında - Çukurçayır Köyü Tanıtımı - Çukurçayır Köyü Resimleri

İlçe: SAVAŞTEPE - İl: BALIKESİR

Köy Muhtarı: Bilgi Yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Balıkesir
Bilgiler
Nüfus 116 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 10580
Alan Kodu 0266
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Savaştepe
Web Sitesi

Çukurçayır, Balıkesir ilinin Savaştepe ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

köyün bilinen tarihi tahmini 100 sene yani bir asır vardır.bilindiği kadarıyla sarıbeyler kasabasında oturan yalazı ailesi köyün bulunduğu yere hayvan otlatmaya gelirlermiş. bu arazi çukur ve bol çayırlar varmış.gel zaman git zaman yerleşim yeri haline gelmiş.köy camisinin yapılış tarihi 1968 dir.köy içinde üç çeşme vardır.bunların üçünün de suyu tatlıdır ve içilebilir şebeke suyu da vardır şimdililk köye yetmektedir.ayrıca altta not düşüldüğü gibi köy yolu kesinlikle ASFALT değildir hiç bir zaman olmamıştır zaten kâğıt üstünde asfalttır belki.....

Kültür

köy genel olarak tipik yörüktür.örf adet olarak yörüklerle benzeşir.son zamanlarda dışa açıldığı için adetler de asimile olmaya başlamıştır. on sene öncesine kadar yaylacılık devam etmekteydi.hayvanlarla birlikte göç hazırlanır. yayla evinin yolu tutulurdu. üç ay yayladan gelinmezdi.bu adet şimdilerde kalktı denilebilir. .

Coğrafya

Balıkesir iline 58 km, Savaştepe ilçesine 12 km uzaklıktadır.sarıbeylere 4 kmdir.takip eden yolla kongurca güvem ve manisa soma nın köylerine bağlanır.ayrıca trt vericisinin bulunduğu çevrenin en yüksek tepesi olan türkmen tepesine de yakındır..

İklim

Köyün iklimi, ılıman Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.köyde her türlü meyve ve sebze yetiştirilebilir.yağış grafiği izmir le hemen hemen aynıdır...

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 116
1997 103

KÖY NUFUSU GENÇTİR..VE GENÇLER SOMA MADENİNDE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIR YAŞ OLARAK KÜÇÜK OLANLAR KÖYDE4 HAYVAN OTLATIR

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.SONBAHAR AYLARINDA GÖÇ VERİR..MEVSİMLİK ZEYTİN VE PAMUK İŞÇİSİ OLARAK CİVAR MERKEZLERE GİDİLİR..

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - BAKİ GÜRAL
1999 - BAKİ GÜRAL
1994 - BAKİ GÜRAL
1989 - SADETTİN AKÇAM
1984 -A. KADİR GÜRAL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi VARDIR Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt OLMAYIP köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz