Çukurkonak Köyü Hakkında Bilgi Tutak Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ağrı İli Köyleri - Tutak Çukurkonak Köyü - Çukurkonak Köyü Hakkında Bilgiler - Çukurkonak Köyü ResimleriÇukurkonak, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

eski ismi bırusko: ermenice bir kelime, manası bilinmiyor.Brusk Kürtçe de yıldırım demektir.Brusko da yıldırım anlamında olup kürtler isimlerin sonuna o sesini eklerler.Ahmedo,keremo vb.Memlekette ermenilerin yaşadığını duyanlar tüm yöreyi ermeni memleketi sanıyorlarki bu çok yanlıştır.ermeniler hiç bir zaman bu memlekette çoğunluk olmamışlardır.1915 fermanına kadar kürtlerle dostça yaşadıkları da bir gerçektir.(Bkz.general Avyarov)

Kültür

Köyün gelenek, görenek yemekleri :GIRAR: tahıl ürünleri, sütten yağın elde edilmesi sonucu çıkan suyu, çeşitli bitkiler vs. kette, bışi, mantar yemekleri ve çeşitli bitki karışımı ile yapılan yemekler( pıncar,çiriş,helız vs.)

Coğrafya

Ağrı iline 62 km, Tutak ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 266
1997 266

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa ama artık tarım hatvancılık geliri geçimi sağlayamıyor Bu yüzden göç çok fazla
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - mehmet kaya
2004 - Zeki Çelik
1999 - Zeki Çelik
1994 - Zeki Çelik
1989 - Zeki Çelik
1984 - Zeki Çelik

Zeki Çelik'in saltanatı sona erdi. ama kendi isteği ile

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi var, fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi, ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz