Çukurköy Köyü Akseki Antalya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Akseki Çukurköy Köyü Bilgileri - Çukurköy Köyü Hakkında - Erteşe Köyü - Çukurköy Köyü Tanıtımı - Çukurköy Köyü ResimleriÇukurköy ,Antalya Akseki ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: AKSEKİ

İl:ANTALYA

İle Uzaklığı:142 km

İlçeye Uzaklığı:29 km

Rakım:730 m

Nüfus:

2000:189
1997:0

Tarihi

Köyün eski adı Erteşedir. Cumhuriyetle birlikte adı Çukurköy olarak değiştirilmiştir. Köy yerleşim alanı önceleri gevedere de iken çıkan salgın hastalık nedeniyle şimdi bulunduğu yerleşim birimine taşınmıştır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında köyün mevcut olduğu rivayet edilir.

Kültür

Köyün kültürü Türk kültürüdür.

Coğrafya

Antalya iline 142 km, Akseki ilçesine 29 km uzaklıktadır. Güzelsu, Pınarbaşı, Çaltılıçukur, Güçlüköy ve Taşlıca komşu köyleridir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Geçim şartları oldukça zor olduğ için dışarıya devamlı göç vermektedir. Köyde ikamet eden genç nüfus çok azdır. Göç yerleri genellikle Antalya, İzmir ve İstanbul'dur. Göç edenler genellikle ticaretle uğraşmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: ABDULLAH KARA

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat aktif değildir, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz