Çukurköy Köyü Kocaali Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kocaali Çukurköy Köyü - Çukurköy Köyü Hakkında - Çukurköy Köyü Tanıtımı - Çukurköy Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: HASAN İKİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarih

1900 yılların başına kadar Osmanlı egemenliğinde bir rum köyü konumunda olmuştur. 1914 yılı birinci dünya savası sonrası anadolu sınırları içindeki rum ve ermeni nufusun göç ve sürgün döneminde Alemdar Hacı Korucu tarafından koğukpelit köyü ile beraber 22 ev olarak rumdan teslim alınmış Hacı Korucu taksimatıyla yerleşim yapılmiştır .
Önceki yıllarda koğukpelit köyünün dört mahallesinden biri iken seksenli yıllarda dönemin muhtarlarından Vahit Alemdarın yoğun çalışmaları sonucunda mahalle statüsünden çıkıp köy statüsüne kavuşmştur.Şu anda köyün yedi (7) tane mahallesi bulunmaktadır.

MAHALLELER 1)ORTA MAHALLE 2)ALT MAHALLE 3)ARİF MAHALLESİ 4)İZZET MAHALLESİ 5)TUFÂNU MAHALLESİ 6)ÇAKAL DAĞI MAHALLESİ 7)APTİ MAHALLESİ

Kültür

Köyün gelenekleri tipik karadeniz gelenekleri hakim dir. köydeki yerleşik halk giresun gümüşhane trabzon ve rize tarafından göç etmiş ailelerden kurulu olduğu için karadenize has yemekleri bulabilirsiniz.birlikteliğin bereberliğin kocaali ilçesi içindeki örnek bi numunesidir köyde hafız yetiştiren bir Kuran kursu bulunmakta yaz döneminde öğrenci sayısı 100 geçmekte bir ilim yuvası olmakta egitim sonu büyük bir katılımın olduğu yemekli Kuran cemiyeti gerçekleşmektedir köylünün bu organizasyondaki mucadelesi takdire şayandır

Ekonomik Yapısı

3 yıl önce süt kooperatifi kurularak süt hayvanları alınmış süt besiciliği konusunda gelişmeler gösternmesine rağmen ana geçim fındık üreticiliğdir kışın köy nufusu 3/1 dir yazın Karasu Adapazarı yakın cevre illerdeki yazlıkcılarında fındık hasatı için gelmesiyle yoğunlaşmakta mevsimlik doğulu işçilerle beraber hem ekonomik anlamda hem kardeşlik anlamında satırlara ve karelere yansıması gereken görüntüler oluşmaktadır.

Coğrafya

Sakarya iline 80 km, Kocaali ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 295
1997 - 420

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık fındıkçılık kenevircilik arıcılık yapılamktadır.Köyde fındık üretimi senede yediyüz (700) ton'un üzerindedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde diyanete bağlı dört mevsim açık olup yatılı kız Kuran kursu vardır.köyde hayvancılık kalkındırmak amacıyla ss çukurköy çukurköy tarımsal kalkındırma süt koperafi bulunup hayvancılık desteklenmektedir.Şu anki yönetim kurulu başkanı Mustafa Alemdardır.Ayrıca köyde arıcılığada büyük önem gösterilmektedir.Tarım il müdürlüğüne bağlı on (10) hane kayıt altında arıcılağa devam etmaktedir.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz