Çukurlu Köyü İdil Şırnak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çukurlu Köyü İdil - Çukurlu Köyü Hakkında - Çukurlu Köyü Tanıtımı - Çukurlu Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: BEŞİR DEMİR
Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 482 4642952
Cep Telefonu:
05352353320
Şırnak
Bilgiler
Nüfus 95 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 73300
Alan Kodu 0486
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Şırnak
İlçe İdil
Web Sitesi

Çukurlu, Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çukurlu tarihi üç mezradan [köyden Küçük Yerleşim Birimi] oluşmaktadır. Bunlar; Ağaçlı, Çukurlu ve İsmail köyü olarak bilinir. Bu Mezralar 1935'ten sonra "Handuk" mağara köyünün devlet emri ile boşaltılıp; Hadnduk'un civarında kurulan mezralardır. Bu Mezraların Kürtçe isimleri "Xırbıhe Hur", "Gunde Sımo" ve "Çalık"'tır. Tarih olarak çok eskilere dayanan bir köydür Handuk [Çukurlu]. Köy civarında "Le çıyan", "Mıhan", "Şapesnan", "Cawara" harabeleri bulunmaktadır. Ayrıca köy civarında birçok mezarlıklar bulunmaktadır. Tarih olarak çok zengindir fakat keşfedilmemiştir. En önemli tarihi "Pirkureyş", "şapesnan" ve "Leçıyan"'dır. 1993'ten 2003'e kadar siyasi nedenlerden ötürü öy boşaltılmıştı. 2003'ten sonra köye dönüşler tamamıyla olmasada dönenler oldu. Köy yerlileri Türkiye'nin değişik bölgelerine göçleri olmuştur.özellikle de gundê simo sakinlerinin büyük çoğunluğu 1993 yılından beri konyanın kulu ilçesinde yaşamaktalar bir kısmı ise istanbul izmir gibi şehirlerde yaşıyorlar. köyün ileri gelenlerinden Hacı ekrem ve çocukları ise batmanda yaşamaktalar. Bir Kısmıda Avrupa'ya göçmüştür.
Kültür


Şırnak iline 97 km, İdil ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 95

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Beşir Demir

1989 - Agit Akipa
1984 - Mehmet Emin Doğan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz