Çukurpınar Köyü Merkez Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Çukurpınar Köyü Bilgileri -Çukurpınar Köyü Hakkında - Çukurpınar Köyü Tanıtımı - Çukurpınar Köyü Resimleri



Çukurpınar, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:30 km

İlçeye Uzaklığı:30 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:422
1997:468

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında detaylı bilgiler bulunmamakla birlikte, tarihi bir mekan.Bulgaristan sınırına 13 kilometre uzaklıkta bulunan Çukurpınar Köyü'nde rivayetlere göre bir süre Roma İmparatoru Sezar yaşamıştı ve bu nedenle bölge 'Sazara' olarak anılıyordu. 20 yıl önce Çukurpınar ismini alan köyün en önemli özelliği ise artık Sezar'ın yaşadığı yer olmasıdır. Yerleşiminin binlerce yıla dayandığı biliniyor. MÖ515 yılında Pers imparatorunun ordularını bu köyden geçirdiği ve Kırklareli civarında savaş yaptıkları biliniyor. Yine Romu İmparatoru Sezar ın orduları ile bu köyde kaldığı ve geztiği ve bir çeşme yaptırdığı ve çeşmede isminin yazılı olduğu biliniyor. Yazar Sebahattin Ali nin, Köye ait ormanlık alanda öldürülmesi, yakın tarihimizin bir sayfası Bu gün ibarıyla köy bir GACAL köyüdür. Türklerin Köye geliş tarihlerinin 900 lü yıllar olduğu tahmin ediliyor.

Yemekleri,mantı,kurufasulye,kapama

Coğrafya

Kırklareli merkezine 30 km uzaklıktadır. Istıranca dağlarının Bulgaristan sınırı yakınında bulunan köy, doyumsuz orman örtüsü ile kaplıdır.

Köy sınırları içinde bulunan ve Türkiyenin 7. Büyük mağarası olan Dupsina Mağarası, yılın büyük bölümünde ziyarete açıktır. Mağara; el deymemiş sarkıt ve dikitlerinin yanı sıra 15 çeşit yarasa nın yaşadığı bir mekandır. Ancak son zamanlardaki ışıklandırmalar bu canlıları yuvalarından etmiştir. Köy sınırları içinde bulunan mermer yataklarında Sedef Mermeri üretimi yapılmaktadır. Ancak tüm bu zenginleklerin köy ekonomisine doğrudan bir etkisi olmamaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışın olduğu gibi yazında geceleri serindir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :HASAN ÖZTÜRK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (288) 234 40 19-234 42 10
Cep Telefonu: 0 (543) 845 44 65

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.



Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz