Çukuryurt Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - İmranlı Çukuryurt Köyü - Çukuryurtr Köyü Hakkında Bilgiler - Çukuryurt Köyü ResimleriÇukuryurt, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Çukuryurt Köyü Sivas'ın İmranlıya baglı baraj kenarında küçük bir yerleşim yeridir.İmranlıya 5 km Sivasa 110km uzaklıktadır. Kışları çok soguk yazlar ılık geçmektedir.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılıga dayalıdır.Köyün 1800'lü yıllarda kuruldugu rivayet edilir.Köyün adının etrafı tepelerle çevrili olduğu için köy çukurda kalmıştır. Ve bu isim bu şekilde verilmiştir. Köyün kurucusu Karakişi olarak bilinen birisidir.

Coğrafya

Sivas iline 109 km, İmranlı ilçesine 6 km uzaklıktadır.etrafında Yeniköy,Boğazören,Kelek,Altınca,Piredede ve Durucan köyleri bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 87
1997 121

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ancak göç nedenin den dolayı öğrenci olmadığı için kapalı içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz