Cumaköy Köyü Gebze Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
cumaköy köyü bilgileri - cumaköy köyü tanıtım - cumaköy köyü resimleri


Cumaköy, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Çok öncelerden osmanlı zamanında osmanlı devleti her cuma namazlarını orda kılıyorlarmış onun için o köyün adıda 'CUMAKÖY olmuş. Köyün adını Akşemşeddin koymuştur.
Kültür

Köy genel olarak eski Türk örf ve âdetlerini taşımaktadır. Genel olarak türk kılasiği yemekleri vardır. Ama en lezzetli tatlısı zerdedir zerde adı zerdali ağacından gelmektedir.
Coğrafya

Kocaeli iline 66 km, Gebze ilçesine 17 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz İklimi,Karasal İklimve akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. artı birde cıbır iklimi mevcuttur
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 1996
2002 1156
2000 1448
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda, köyün sanayi bölgelerine olan yakınlığı sebebiyle, çalışan nüfusun çoğunluğu bu bölgelerde işçi olarak çalışmaktadır.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Dinlence bakımından oldukça elverişli bir coğrafyaya sahiptir. Eğlenme ve dinlenme yerleri sayesinde haftasonu vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir köydür.Ve yeni olarak köye park yapılmıştır adını ise köyün emekli öğretmeni olan Alemdar Karagöz olarak verilmiştir.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 0 (262) 727 36 87
Cep Telefonu:0 (532) 701 77 99
kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz